Artroskopik diz cerrahisinde spinal anestezi indüksiyonunda hasta pozisyonunun spinal anestezinin erken komplikasyonları üzerine etkileri
The effects of patient position during induction of spinal anesthesia on early complication of spinal anesthesia in arthroscopic knee surgery
- Tez No: 361284
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ARTROSKOPİK DİZ CERRAHİSİNDE SPİNAL ANESTEZİ İNDÜKSİYONUNDA HASTA POZİSYONUNUN SPİNAL ANESTEZİNİN ERKEN KOMPLİKASYONLARI ÜZERİNE ETKİLERİ Çalışma artroskopik diz cerrahisi geçiren ASA 1-2 risk grubundaki, 18-65 yaş arasındaki toplam 100 hastada iki grubun karşılaştırılması şeklinde prospektif olarak yapıldı. Hastaların 48'ine oturur pozisyonda 52'sine de lateral dekübit pozisyonunda spinal anestezi uygulandı. Hastaların spinal anestezi öncesi ve spinal anestezi sonrası 1, 5, 10, 15, 30 ve 60. dakikalardaki kalp atım hızları (atım/dk), sistolik/diyastolik/ortalama arter basınçları (mm/Hg), oksijen satürasyonları (%), vücut ısılar (oC) ile titreme, bulantı-kusma, solunum yetmezliği, alerjik reaksiyon, total spinal blok olup olmadığı incelendi. Ayrıca duysal blok başlama zamanı (saniye) ve motor blok başlama zamanı (saniye) da tespit edilerek her iki grup karşılaştırıldı. Lateral dekübit pozisyonunda 1, 5, 10, 15 ve 60.dakikalardaki sistolik arter basıncı değerleri, oturur pozisyondaki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktü. Lateral dekübit pozisyonunda 1, 5, 10, 15 ve 60.dakikalardaki diyastolik arter basıncı değerleri, oturur pozisyondaki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktü. Lateral dekübit pozisyonunda 1, 5, 10, 15, 30 ve 60.dakikalardaki ortalama arter basıncı değerleri, oturur pozisyondaki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktü. Oturur pozisyondaki grupta T10 dermatomuna çıkma zamanı lateral dekübit pozisyonundaki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha uzundu. Oturur pozisyondaki grupta motor blok başlama zamanı lateral dekübit pozisyonundaki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha uzundu. Spinal anestezi indüksiyonu boyunca lateral pozisyondaki hastalarda sistolik, diyastolik ve ortalama arter basınçlarının oturur pozisyondaki hastalara göre daha çok düştüğü ve lateral pozisyondaki hastalarda motor blok ve duysal blok başlama zamanının oturur pozisyondaki hastalara göre daha kısa olduğu görüldü. Sonuç olarak; oturur pozisyonda uygulanan spinal anestezide kan basınçları daha az düştüğü için, spinal anestezi indüksiyonunda bu pozisyon önerilebilir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF PATIENT POSITION DURING INDUCTION OF SPINAL ANESTHESIA ON EARLY COMPLICATION OF SPINAL ANESTHESIA IN ARTHROSCOPIC KNEE SURGERY This study was performed prospectively by comparing the two groups on a total of 100 patients between the ages of 18-65 that ASA 1-2 status group undergoing arthroscopic knee surgery. Spinal anesthesia was performed in the sitting position 48 of patients, in the lateral decubitus position 52 of patients. Heart rate, systolic/diastolic/mean arterial blood pressure (mm/Hg), periferic oxygen saturation (%), body temperatures (oC) were recorded before sinal anesthesia and after spinal anesthesia at five minute intervals. Shivering, nausea, vomiting, respiratory failure, allergic reactions, total spinal block were observed before and after spinal anesthesia. Also sensory block onset time (seconds) and motor block onset time (seconds) were detected and compared in the both groups. Systolic arterial blood pressure values were significantly lower in the lateral decubitis position at 1, 5, 10, 15 and 60. minutes after spinal anesthesia induction than those in the sitting position. Diastolic arterial blood pressure values were significantly lower in the lateral decubitis position at 1, 5, 10, 15 and 60. minutes after spinal anesthesia induction than sitting position. Mean arterial blood pressure values were significantly lower in the lateral decubitis position at 1, 5, 10, 15, 30 and 60. minutes after spinal anesthesia induction than sitting position. The mean time to achieve T10 level was significantly longer in the sitting position than lateral decubitus position. Motor block onset time was significantly longer in the sitting position than lateral decubitus position. Systolic/ diastolic/ mean arterial blood pressure decreased significantly in the lateral decubitus position as compared with sitting position. Motor block onset time and sensory block onset time were shorter in the lateral decubitus position than sitting position. As a result; the sitting position could be suggested during induction of spinal anesthesiabecause blood pressures decreased less in the sitting position