Ağır sepsis ve septik şok olgularında konvansiyonel tedavi ile bu tedaviye eklenen immunglobulin G, M, A kombinasyonunun mortalite ve morbidite üzerine etkisi
Effect of conventional treatment and immunoglobulin G, M and A combined with former one on mortality and morbidity of cases with severe sepsis and septic shock
- Tez No: 361286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ULUSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sepsis; tedavi yönetimindeki gelişmelere rağmen önemini koruyan enfeksiyon ve enfeksiyona verilen yanıt durumudur. Tedavi yöntemlerinde kaydedilen gelişmelere rağmen, özellikle organ yetmezliğinin eklendiği septik şok tablosunda en ileri merkezlerde dahi mortalite çok yüksektir. Sepsis tedavisinde; sepsis farkındalığının oluşması, mümkün olduğunca etkili ve geniş spektrumlu ilaçların sistemik olarak verilmesi ve yetmezlik gelişen organ sistemleri ile ilgili destek tedavileri ön plana çıkmaktadır. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik kurulu onayı ile, retrospektif olarak anestezi yoğun bakım ünitesinde 2006-2012 yılları arasında yatan hastaların verileri tarandı. Toplam 1318 hastanın verileri tarandı. Dahil edilme kriterlerini taşıyan 95 hastanın verileri incelendi. Bunlardan 47'si immunglobulin grubu, 48'i kontrol grubu olarak alındı. İmmunglobulin grubu konvansiyonel sepsis tedavisinin yanında İg-GAM kombinasyonu almıştı. Hastaların yatış anında ve ağır sepsis/septik şok tanısından sonraki 10 gün boyunca verileri incelendi.
Özet (Çeviri)
Sepsis implies infection, which persists despite all therapeutic managements, and the response to the infection. Despite that arising improvements was noted in approaches of medical treatment, mortality is still high in the septic shock particularly with organ failure even in advanced medical centres. Main approaches to treat sepsis include an awareness of sepsis possibility, a systemic use of effective and broad-spectrum antibiotics and providing a supportive care on organ failure secondarity developed to sepsis. After approval was obtained from Clinical Studies Ethical Committee, School of Medicine of Karadeniz Technical University, data was retrospectively screened for patients who were hospitalized at anesthesiology intensive care unit between 2006 and 2012.Data of 1318 patients was screened.Data was analyzed for 95 patients, who met inclusion criteria.Among them, 47 were in immunoglubulin group and 48 were in the control group.Immunoglobulin group was given Ig G, A and M in addition to conventional sepsis therapy. Baseline data was analyzed in addition to data recorded 10 days after diagnosis of severe sepsis/septic shock was made.