Ratlarda cisplatin ototoksisitesinde oleuropein kullanımının protektif etkinliği
Protective effect of oleuropein against cisplatin ototoxicity in rats
- Tez No: 447522
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMAN SARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmamız, sisplatine bağlı olarak gelişen ototoksisiteden korunmada oleuropein kullanımının etkinliğini fizyolojik ve histopatolojik olarak ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızda ratlar 8'erli 3 gruba ayrıldı ve tüm ratların her iki kulağındaki işitmesinin normal olduğu ilaç uygulama öncesinde tespit edildi. Birinci gruba, sadece intraperitoneal 1 ml/gün salin verildi. İkinci gruba, günde bir defa olmak üzere iki gün intraperitoneal 8 mg/kg cisplatin verildi. Üçüncü gruba, günde bir defa olmak üzere iki gün intraperitoneal 8 mg/kg cisplatin ve gavaj yoluyla 15 gün 50 mg/kg/gün oleuropein verildi. Tüm ratlarda ilaç uygulaması öncesi ve 15. gün DPOAE ölçümleri yapılmıştır. Otoakustik emisyon sonuçları 2221, 4422, 6244, 8844, 12503, 17672, 24990, 35344 Hz frekanslarında kaydedilmiştir. 15. gün sonunda ratların kokleaları diseke edilip ışık mikroskopisi ile değerlendirilmiştir. Cisplatin ve oleuropein grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, 15.
Özet (Çeviri)
Our study has been carried out to demonstrate the effectiveness of the use of oleuropein for the prevention of cisplatin ototoxicity both physiologically and histopathologically. In our study, the rats were divided into 3 groups of 8 rats each. All rats were found to have normal hearing in both ears before administering medication. First group of rats were given only 1ml/day of saline. In the second group, 8 mg/kg of cisplastin was applied once a day for two consecutive days intraperitoneally. İn the third group, 50mg/kg oleuropein was administered by gavage once daily for 15 days and 8 mg/kg of cisplastin was applied once a day for two days intraperitoneally. DPOAE was measured in all rats before any drug administration and on day 15 of the study. Outcomes for otoacoustic emission screening were recorded at 2221, 4422, 6244, 8844, 12 503, 17 672, 24 990, 35 344 Hz. Cochleas of the rats were dissected and then evaluated by the light microscopy at the end of the 15.day.