Şizofreni hastalarının yakınlarında duygu dışavurumunun ve aile işlevselliğinin suç işleme üzerine etkisi
The effect of family functioning and expressed emotion of caregivers on the criminal behavior of schizophrenia patients
  1. Tez No: 361302
  2. Yazar: ÖZEN BAHAR ÇATAN AKGÜLLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATİH ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
AMAÇ: Şizofreni hastalarının aileleri ile yaptığımız bu çalışmada, hastaların ailelerinde hastaya bakım veren üyelerinin duygu dışa vurumu ve aile işlevselliğinin suç işleme üzerine etkisini araştırdık. YÖNTEM: Çalışmaya Mart-Temmuz 2013 tarihleri arasında, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde şizofreni tanısı ile Ayaktan Tedavi Ünitesi'nde ve Psikotik Bozukluklar Merkezi'nde takip ve tedavi edilen suç işlememiş 60 erkek hasta ve yakınları ile hastanenin Adli Psikiyatri Biriminde yatan ve Adli psikiyatri polikliniğinde takip ve tedavisi yapılan suç işlemiş 50 erkek hasta ve yakınları dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hasta ve hasta yakınları, sosyodemografik veri formu, Taylor Suç Şiddeti Derecelendirme Ölçeği, Duygu Dışavurumu Ölçeği (DDÖ) ve Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) ile değerlendirildi. Katılan hastalar ve yakınları, suç işlemiş (adli grup) ve suç işlememiş (adli olmayan) gruplara ayrılarak karşılaştırıldı. BULGULAR: Hastaların yakınları sırasıyla baba, anne, kardeş ve eşlerdi. Hasta yakınlarının %48,2'si (n=53) kadın, %51,8'i (n=57) erkekti. Hepsi bir yıldan daha uzun zamanda hasta ile beraber yaşamışlardı. Hasta grubunda paranoid şizofreni hastaları adli grupta daha yüksek orandaydı. Hasta ile günlük 15 saatten fazla zaman geçiren kadın hasta yakınlarının oranının ise erkeklerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı. Hasta yakınlarında toplam DDÖ puanı 22.8 idi, bu değer yüksek duygu dışavurumu olarak değerlendirildi. DDÖ'de Aşırı İlgi Koruyuculuk Kollayıcılık (AİKK) değeri ortalama 6,5 iken Eleştirel Oluş (EO) değeri 16,30 idi. DDÖ'de adli ve adli olmayan gruplar arasında toplam skorda anlamlı faklılık saptanmazken, cinsiyetlere göre değerlendirdiğimizde, adli grup hasta yakınlarından kadın olanların DDÖ, EO ve AİKK puanları, hasta yakını erkek olanlardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. İki grupta sadece kadın hasta yakınları değerlendirildiğinde, adli grubun DDÖ-AİKK puanlarının, adli olmayan gruptan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı. Tüm gruplarda ADÖ'de Roller (ROL), Duygusal Tepki Verebilme (DTV), Gereken İlgiyi Gösterme (GİG), Davranış Kontrolü (DK) alt ölçeklerinde işlevsellikte bozulma saptandı. Toplam skorda gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmazken, cinsiyetlere göre değerlendirdiğimizde, adli olmayan grupta, hasta yakını kadın olanların ADÖ'de PÇ(Problem Çözme), ROL, DTV, DK, Gİ(Genel İşlevler) puanlarının, hasta yakını erkek olanlardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı. Ölçeklerin birbirleriyle ilişkisine bakıldığında, Adli grup DDÖ- EO skorları ile ADÖ- İL(İletişim) arasında; adli olmayan grup DDÖ- EO skorları ile DTV ve GİG arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. DDÖ-AİKK skorları değerlendirildiğinde, adli grup ve adli olmayan grupta ADÖ-GİG puanları arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. SONUÇ: Bu bulgularımızla şizofreni hastalarının yakınlarının özellikle ailede kadın üyelerin klinik izlemde duygu dışavurumlarının ve aile işlevlerinin değerlendirmeye alınmasının nüksleri ya da dolaylı olarak suç davranışını öngörmede önemli olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of family functioning and expressed emotion of caregivers on the criminal behavior of schizophrenia patients. Method: 50 male shizophrenia patients who commited crime who are currently hospitalized or followed up in Forensic Psychiatric Unit in Bakırköy State Hospital for Psychiatric & Neurological Diseases and 60 male schizophrenia patients with no criminal history, followed up in our outpatient unit of our institution and their caregivers were taken into study. Patients and caregivers who included the study were evaluated with sociodemographic form, Taylor Violence Rating Scale, Expressed Emotion Scale (EES) and McMaster Family Assesment Device (FAD) . Results: Patients and caregivers were divided into two groups; with criminal history as forensic group and without criminal history as non-forensic group. Caregivers were parents, brothers-sisters and wifes. There were 48,2% (n=53) women and 51,8% (n=57) men and all of them were living with the patient more than a year. The percentage of paranoid schizophrenia patients were higher in forensic group. Percentage of female caregivers who spent more than 15 hours a day with patient were significantly higher than male caregivers. The total EES point of caregivers were 22,8, this considered to be high EE. In EES main Emotional overinvolvement (EOI) rate was 6,5 and Critical Comments (CC) rate was 16,30. There were no significant difference between total EE between two groups, but when compared in term of genders, CC and EOI rates of women were significantly higher than rates of men. When only female caregivers compared between two groups, EE-EOI rates-scores of forensic group were significantly higher than non-forensic group. In FAD subscales; Roles (ROL), Affective Responsiveness (AR), Affective Involvement (AI) and Behaviour Control (BC) was found in both groups. There was no significant difference between two groups in FAD, but when compared in term of genders, in non-forensic group, patients with female caregivers had significantly higher loss of functioning in PS, ROL, AR, BC and AI scores than patients with male caregivers. When we evaluate the relationship of scales to each other, there was significant positive statistical relationship between EES-CC scores and FAD-CO scores of forensic group; between EES-CC scores and AR ve AI scores of non-forensic group. When we evaluate EES-EOI scores, there was significant positive relationship between FAD-GİG scores of two groups. Conclusion: Our data conclude that, to evaluate Expressed Emotion and Family Functioning of caregivers (especially women), might be important to predict possible relapse and -indirectly- criminal behaviour of shizophrenia patients.