Bipolar bozukluğu olan hastalarda içselleştirilmiş damgalanmanın empati ve işlevsellik üzerine etkisi
The impact of internalized stigma on functioning and empathy in patients with bipolar disorder
- Tez No: 361310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ ÖZGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı remisyonda bipolar bozukluk hastalarında içselleştirilmiş damgalanmanın empati ve işlevsellik üzerine etkisini araştırmak. YÖNTEM: Çalışmaya Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği veya Polikliniğinde Bipolar Bozukluk Remisyonda tanısıyla takip edilen 120 hasta alınmıştır. Hastalara Sosyodemografik Veri Formu, Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (RHİDÖ), Kişiler Arası Tepkisellik İndeksi (IRI), Bipolar Bozuklukta İşlevsellik Ölçeği (BB-İ), Young-Mani Derecelendirme Ölçeği (YMRS), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D) uygulanmıştır. İçselleştirilmiş damgalanma ölçeği toplam madde puanı 1 ve 4 arasında değişmektedir. Kesme noktası 2,5'tur. Ölçek toplam puan ortalaması 2,5 ve üzerinde puanlar yüksek şiddette içselleştirilmiş damgalanma,
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to investigate the impact of internalized stigma on functioning and empathy in patients with bipolar disorder in remission. METHOD: 120 patients with a diagnosis bipolar disorder complete remission according to the criteria of Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition (DSM-IV TR) and follow-up psychiatric clinic or polyclinic at Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital were included in this research. Sociodemographic data form, Internalized Stigma of Mental Illness Scale (ISMI), Interpersonal Reactivity Index (IRI), Bipolar Disorder Functioning Questionnaire (BDFQ), Young Mania Rating Scale (YMRS), Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D) were used. Internalized stigma scale total score ranges between 1 and 4. 2,5 is the midpoint of the range. Mean total scores 2,5 and >2,5 scores indicate high severity internalized stigma and