Gerçek zamanlı antidepresan tespiti için moleküler olarak baskılanmış QCM sensörü
Molecularly imprinted QCM sensor for real time antidepressant detection
- Tez No: 937454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN OKTAR, PROF. DR. LOKMAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Fluoksetin olarak da bilinen Prozac, merkezi nöronlarda seçici serotonin geri alımını engelleyen depresyon, sinir anoreksi, otizm ve bulimia nervozayı tedavi etmek için yüksek oranda tercih edilen bir serotonin gerialım inhibitörü (SSRI) ilacıdır. Depresyon, yaygın bir durumdur ve SSRI'lar, doktorlar tarafından yeni bir antidepresan sınıfı olarak kapsamlı bir şekilde kullanılmaktadır. Başlıca SSRI'lar arasında fluoksetinin oldukça etkili olduğu, majör depresyon ve panik bozuklukta iyi etkinlik gösterdiği kanıtlanmıştır. Farmasötik ilaç kalıntıları, genel yüksek seviyeli kullanımları nedeniyle tatlı ve yer altı su rezervuarlarında ve hastane atıklarında çeşitli şekillerde bulunur ve bunların çevreye kaybı özel bir endişe kaynağı haline gelmiştir. Antidepresan kullanımının artması ve ilaçların bozulmayan kısımlarının doğal atılımı çevre sularını da olumsuz etkilemiştir. Bu atıkların çevre sularında ve doğada belirlenmesi için birçok yöntem denenmiştir. Moleküler baskılı polimerlerin kuvars kristal mikro terazili (QCM) kullanımı, fluoksetin benzeri antidepresanların belirlenmesi için ümit verici bir tekniktir. Moleküler baskı tekniği, yüksek oranda çapraz bağlı bir polimerik matriste boşlukların oluşturulmasına dayanır. Bu boşluklar, şablon molekül boyutunu, şeklini tanıma yeteneğine sahiptir. Şablon molekülün herhangi bir desorpsiyon yöntemi ile çıkarılması, sabit pozisyonlarda, fonksiyonel monomer gruplarını ortaya çıkarır ve şablon moleküle konjüge edilmiş bir yapı oluşur. Bu çalışmada, moleküler baskılı destek malzemesi FTIR, SEM ve AFM kullanılarak hazırlanmış ve karakterize edilmiştir. Sentezlenen destek QCM sensörüne takılmıştır ve QCM çipinin yüzeyinde hedef molekül olan Prozac'ın belirlenmesi, farklı konsantrasyonlarda Prozac solüsyonları QCM'ye eklenerek kinetik ve afinite bağlanma çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prozac, also known as fluoxetine is a selective serotonin re-uptake inhibitor (SSRI) drug, widely used to treat depression, nervous anorexia, autism and bulimia nervosa, which inhibits the selective reuptake of serotonin in central neurons. Depression is a major prevailing condition, and SSRIs are comprehensively used by doctors as a new class of antidepressant. Among the major SSRIs, fluoxetine has been proved to be highly effective, showing good efficacy in major depression and panic disorder. Pharmaceutical drug residues are variously found in fresh and ground water reservoirs and in hospital effluent due to their general high-level usage, and their loss into the environment have become a particular cause for concern. The increase in the use of antidepressants and the natural excretion of the non-degradable parts of the drugs have also had negative effects on the surrounding waters. Many methods have been tried to determine these wastes in environmental waters and nature. The utilization of molecularly imprinted polymers with quartz crystal microbalance (QCM) is a promising technique for the determination of fluoxetine-like antidepressants. Molecular imprinting technique is based on the creation of cavities in a highly cross-linked polymeric matrix. These cavities have the ability to recognize the size and shape of the template molecule. Removal of the template molecule by any desorption method reveals functional monomer groups in fixed positions and a structure conjugated to the template molecule is formed. In this study, molecularly imprinted support material was prepared and characterized using FTIR, SEM and AFM. The synthesized support was attached to the QCM sensor and the determination of the target molecule, Prozac, on the surface of the QCM chip, and kinetic and affinity binding studies were carried out by introducing Prozac solutions of different concentrations to the QCM.