İmmün yanıtı yönlendiren sTREM-1, sHLA-G5 ve HLA-DR faktörlerinin akut brusellozlu hastalardaki düzeylerinin araştırılması
Investigation of sTREM-1, sHLA-G5 and HLA-DR levels which directs immune response in acute brucellosis patients
  1. Tez No: 361370
  2. Yazar: SERHAT MURAT HOPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNER KAYABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bruselloz çeşitli yollarla insana bulaşabilen, etkeni Brucella spp. olup, dünyada ve ülkemizde yaygın görülen zoonotik bir hastalıktır. Yöremizde endemik olarak bulunmaktadır. Fakültatif hücre içi bakteridir. Bu nedenle tedavisi uzun sürmekte ve hastalık relaps ve reenfeksiyonlarla karşımıza çıkabilmektedir. Tüm sistemleri etkileyebilen hastalık nadir de olsa kalıcı sekellere ve hatta ölümlere yol açabilmektedir. Bu çalışmanın amacı komplikasyonsuz akut bruselloz hastalarında lenfosit alt tiplerinin ve sTREM-1 ve sHLA-G5 düzeylerinin tespiti ile bruselloz patogenezinin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Bu çalışmada 25 sağlıklı kontrol grubu ile komplikasyonsuz akut bruselloz tanısı almış 25 olgunun tedavi öncesi serumlarında ELISA yöntemi ile sTREM-1 ve sHLA-G5 düzeyleri; akım sitometri yöntemi ile lenfosit, monosit, granülosit, CD14+ monosit, CD14+HLA-DR+ hücreleri, CD45+, CD3+, CD3+HLA-DR+, CD4+ ve CD8+ T-lenfosit, CD19+ B-lenfosit, NK ve NK-T hücre düzeyleri çalışılmıştır. Çalışma sonucunda hasta grubunda CD3+, CD8+ ve CD3+HLA-DR+T-lenfosit düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı yüksek olduğu saptanırken (p0,05). sTREM-1 ve sHLA-G5 düzeyleri arasında hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Brucellosis that occured by Brucella spp. is an important zoonotic disease which can be transmitted to people with several ways and seen widespread in Turkey and in the world. It exist as an endemic in our region. It is a facultative intracellular bacteria. So the treatment of the disease takes a long time and disease may occur with relapse and reinfections. Disease which can affect all systems, rarely can cause permanent sequelas and moreover deaths. In this study, the levels of sTREM-1 and sHLA-G5 have been determined by ELISA method, the levels of lymphocyte, monocyte, granulocyte, CD14+ monocyte, CD14+HLA-DR+ cells, CD45+, CD3+, CD3+HLA-DR+, CD4+ and CD8+ T-lymphocyte, CD19+ B-lymphocyte, NK and NK-T cells have been determined by flow cytometry method in non-complicated brucellosis cases pre-treatment serums and compared with a control group. The aim of this study is determine the levels of lymphocyte subsets and sTREM-1 and sHLA-G5 with uncomplicated acute brucellosis patients and provide a better understanding of the pathogenesis of brucellosis. This study includes 25 brucellosis patients and 25 healthy volunteers. According to the findings of the study, it is found that levels of CD3+, CD8+ and CD3+HLA-DR+T-lymphocyte is signficantly higher in patient group (p0,05). The levels of sTREM-1 and sHLA-G5 are not found significantly between patients group and volunteers group (p>0,05).