Modifiye öksürük stres testinin stres üriner inkontinans tanısında geçerliliğinin araştırılması
The research of the validation of modified cough stress test in diagnosis of stress urinary incontinence
  1. Tez No: 361384
  2. Yazar: MURAT ÖZKARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİĞRACİ TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Modifiye öksürük stres testinin gerçek stres üriner inkontinans tanısında geçerliliğinin araştırılması Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 2009-2014 yılları arasında jinekolojik nedenlerle yatarak tedavi gören ve modifiye öksürük stres testi yapılan, 40-80 yaş arasındaki, Diabetes Mellitus, psikiatrik bozukluk, nörolojik hastalık, kalp hastalığı, morbit obezite tanıları olmayan ve stres üriner inkontinans ameliyatı geçirmemiş 300 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. İstatistiksel analiz olarak Pearson' un Ki-Kare ve Fisher' in kesin sonuçlu testi kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş aralığı 40 ile 80 arasında olup genel yaş ortalaması 50,31 iken stres inkontinans olgularında 51,07, kontrol grubunda 47,98 idi. Ortalama parite 3 olarak saptandı. Çalışmamızdaki 300 olgunun 117'si kontrol (%39) ve 183'ü (%61) ise inkontinans grubu olarak belirlendi. Stres inkontinanslı 122 (%40,6), urgencyli 20 (%6,6), urge inkontinanslı 22 (%7,3), miks inkontinanslı 19 (%6,3) olgu mevcuttu. Bu çalışmada yapılan modifiye öksürük stres testi, kontrol olgularının yüzde 9'unda, urgency olgularının %35'inde, urge inkontinaslıların %36'sında, miks inkontinanslıların %68'inde ve stres inkontinanslıların %78'inde pozitif izlendi. Uyguladığımız modifiye öksürük stres testi dört inkontinans türünde de tanısal bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The validation of modified cough stress test in diagnosis of genuine stress urinary incontinence Materials and Methods: This study included 300 patients, who were between 40 and 80 years old and without diagnosis of Diabetes Mellitus, psychiatric disorders, neurological disease, heart disease, senility, morbid obesity and without operation history for stres urinary incontinence, and admitted to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Ondokuz Mayis University Medical Faculty between 2009-2014 and had underwent modified cough stress test while getting treatment for gynecological reasons. Patients were evaluated retrospectively. Pearson's chi-square and Fisher's exact outcome test were used for statistical analysis. Results: The age range of the patients was between 40 and 80. The mean age of 300 patients was 50.31. The mean age of stress urinary incontinence was 51.07 and 47.98 in control group. The average parity was 3. There were 300 patients in our study; 39% of the patients (n=117) was identified as control group and 61% of the patients (n=183) were identified as incontinence group. 40.6% of the patients (n=122) were identified as stres urinary incontinence group. Urgency group included 6.6% of the patients (n=20), urge incontinent group included 7.3% of patients (n=22) and mixed incontinent group included 6.3% of patients (n=19). In this study, 9% of control group, 35% of urgency group, 36% of urge incontinence group, 68% of mixed incontinence group and 78% of stress incontinence group had a positive modified cough stress test. Modified cough stress test was found diagnostic for four different types of incontinence.