Ön kol ve el cerrahisinde ultrasonografi eşliğinde aksiller ya da infraklavikuler brakial pleksus bloğu yapılmış hastalarda postoperatif ağrının değerlendirilmesi
Assessment of postoperative pain in patients with ultrasound-guided axillary or infraclavicular brachial plexus blocks for forearm and hand surgery
- Tez No: 512735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç Bu çalışmanın amacı ön kol ve el cerrahisinde ultrasonografi eşliğinde tek enjeksiyon infraklaviküler brakiyal pleksus bloğu ya da aksiller brakiyal pleksus bloğu yapılmış hastaları blok kalitesi ve postoperatif ağrı açısından karşılaştırmaktı. Gereç ve Yöntem Üst ekstremite cerrahisi geçirmesi planlanan fiziksel skoru ASA I-III olan 66 hasta etik kurul izni ve hastaların yazılı onamı alındıktan sonra çalışmaya dahil edildi. Hastalar aksiller brakial pleksus bloğu (grup A, n=33) ve infraklavikuler brakial pleksus bloğu (grup İ, n=33) olmak üzere randomize edildi. Grup A'da çoklu enjeksiyon şeklinde (radial, ulnar, median ve muskulokutanöz sinir); grup İ'de subklaviyen arterin inferolateraline tek enjeksiyon ile lokal anestezik uygulandı. Blok performans süresi, iğne yönlendirme sayısı, blok oluşma süresi, postoperatif ağrı skorları, ilk analjezik gereksinim süresi, blok sonlanma süreleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Background and Aims The purpose of this study is to compare the block quality and postoperative pain in patients who underwent ultrasound-guided single injection infraclavicular brachial plexus block or axillary brachial plexus block for forearm and hand surgery. Materials and Methods After having received ethics committee approval and informed consent, 66 patients with ASA I-III physical status scheduled for upper limb surgery. Patients were randomized to axillary brachial plexus block (group A, n=33) and infraclavicular brachial plexus block (group I, n=33). In group A, local anesthetic was administered with multiple injections (radial, ulnar, median and musculocutaneous nerves); in group I, local anesthetic was administered to inferolateral of the subclavian artery with single injection. Block performance time, number of needle attempts, block onset time, postoperative pain scores, time to the first analgesic requirement and duration of sensory and motor block were recorded.