A Scheme for allocating marine pollution costs a case study of İzmit bay area
Deniz kirlilik maliyetinin dağılımı için sınıflandırma -İzmit Körfezi çalışması.
- Tez No: 36140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ŞIMGA MUGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET DENİZ KİRLİLİK MALİYETİNİN DA?ILIMI İÇİN SINIFLANDIRMA-İZMİT KÖRFEZİ ÇALIŞMASI SUZAN KAŞIKÇI Yüksek Lisans Tezi, İşletme Enstitüsü Tez Yöneticisi; Doç. Dr. Can Şımga Mugan Haziran, 1994 Bu çalışma, İzmit Körfezi doğu bölgesinde bulunan her kuruluşun körfez temizleme maliyetine katkı paylarım belirlemek için yapılmıştır. Doğu bölgesini temizlemenin ilk yatırım maliyetleri; yakma tesisi, atık su arıtma tesisi, kollektör ve katı atık depolama tesisleri maliyetlerinden oluşmaktadır. Bu çalışmada deniz kirliliği gözönünde bulundurulduğundan hesaplar atık su arıtma tesisi ve kollektör üzerine kurulmuştur. İlk adımda kuruluşlar günlük atık miktarına göre sıralanmış ve derecelendirilmişlerdir. Bu ilk adımdan sonra katkı paylarını belirlemek için iki model izlenmiştir. İlk modelde maliyetler kuruluş başına belirlenmiştir, oysa ikinci modelde katkı payları her kuruluş için parametre başına belirlenmiştir. Sonuçlar, maliyet dağıtımının ikinci modelle daha doğru ve daha spesifik olduğunu göstermektedir. i i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A SCHEIE FOR ALLOCATING MARINE POLLUTION COSTS A CASE STUDY OF İZMİT BAY AREA BY SUZAN KAŞIKÇI SUPERVISORS ASSOC. PROF. CAN ŞIMGA MUGAN JUNE, 1994 This study determines what should be the contribution of each firm to the cleaning up cost of the eastern part of îzmit Bay. The total initial investment of cleaning up the eastern part of the bay consists of: the costs of the inciniration plant, waste water purification plant, collector, and solid waste depositing plant. As the marine pollution is considered in this study, calculations are based on the initial investment costs of collector and waste water purification plant. At the first step, establishments are ranked and scaled with respect to their daily total discharge in volume. After this initial stage two models are designed to determine the contribution costs. In the first model costs are determined for each establishment, where as, in the second model costs are determined per parameter for each establishment. The results indicate that the second model is more accurate since, it is possible to be more specific in cost allocation.