Akciğer kanserli hastalarda kemoradyoterapiye erken cevabın değerlendirilmesinde difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme
Detection of early response to chemoradiotherapy by diffusion weighted magnetic resonance i̇maging in advanced lung cancer
- Tez No: 361412
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Akciğer kanseri, dünyada en sık görülen kanser türü olup gelişmiş ülkelerde kanserden ölümlerde 1.sırada yer almakta ve çoğu tanı aldığında inoperabl evrede karşımıza çıkmaktadır. Akciğer kanserleri, küçük hücreli (KHAK) ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (KHDAK) olmak üzere başlıca iki histolojik sınıfa ayrılır. Bu sınıflandırmanın hastalığın tedavisi ve prognozu üzerine önemli etkisi bulunmaktadır. Çalışmamızda akciğer kanserinde kemoradyoterapiye (KRT) erken cevabın değerlendirilmesinde görünür difüzyon katsayısı (ADC) değişikliklerini saptamayı amaçladık. Çalışmaya akciğer kanseri tanısı almış, KRT planlanan, evresi 3B-4 olan 15 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 55.6 yıl idi ve 12 hasta erkek cinsiyetindeydi. Hastalar KHDAK tanısı almıştı. Hastalara KRT öncesi ve KRT'den 1 hafta sonra difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme (DAMRG) eşliğinde toraks MRG çekimi yapıldı. Akciğerdeki hedef lezyonlarda ADC değişiklikleri kaydedildi. Akciğerdeki hedef lezyonlarda tedavi öncesi ve sonrası en uzun çap belirlendi ve ADC değerindeki değişiklikler ile tümör boyutundaki küçülme arasında korelasyon olup omadığına bakıldı. Ayrıca konvansiyonel MRG sekanslarındaki değişiklikler de incelendi. Toraks MRG ve difüzyon ağırlıklı MRG (DAMRG) görüntüleri iş istasyonunda incelendi. DAG'lerde b faktörü 0, 400, 800 sn / mm² olarak seçildi . Çalışma prospektif olarak yürütüldü. Çalışmamızda ADC değerlerindeki erken değişim ile kitle boyutundaki değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.002) Bizim çalışmamız KRT'ye erken cevabın değerlendirilmesinde ADC değerlerindeki değişikliklerin saptanmasının yararlı olacağını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common cancer in the world, and it is the leading cause of cancer deaths in developed countries. Most of the patients are diagnosed as they are at the inoperable stage. Lung cancers are divided into two histologic groups as small cell lung cancer and non-small cell lung cancer. This classification mainly effects the prognosis and choice of treatment. The purpose of the study was to prospectively monitor changes of apparent diffusion coefficient (ADC) in perichemoradiation for lung cancer in early stage. Fifteen patients with stage IIIB or IV NSCLC ( 3 women, 12 men; mean age, 55.6 years) who underwent chemoradiotherapy were enrolled. Thorax MRI and diffusion weighted MRI were applied before and after one week from chemoradiotherapy. The apparent diffusion coefficient (ADC) of each lung carcinoma was calculated from DWMR images. The longest diameters of tumors were measured by conventional MRI sequences before and after one month from chemoradiotherapy and ADC changes were compared with final tumor size reduction and changes in conventional MRI sequences were examined. Magnetic resonance images of thorax and diffusion weighted images were examined on the workstation. Diffusion-weighted MR images were acquired with b factor of 0, 400, and 800 s/mm² using single-shot echo-planar sequence. The prospective study was performed. Significant correlation was found only between early ADC change and final tumor size reduction rate in statistical analysis (p=0.002). Our study indicates that DWI may have potential value for monitoring early response of the lung cancer to chemoradiation by the appearance of the early changes of ADC.