Serum adiponektin seviyesi ile uveal melanom riskinin ve prognozda etkili olan klinik ve histopatolojik bulguların ilişkisi
The relation between serum adiponectin levels with the risk of uveal melanoma and clinicopathological findings associated with the prognosis
- Tez No: 361456
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYYAM KIRATLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Onkoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Eye Diseases, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
2014. Bu çalışmada serum adiponektin seviyesinin uvea melanomu progresyonu ve prognostik faktörler ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Uvea melanomu erişkinlerde en sık görülen birincil göz içi tümörüdür ve metastaz yüksek mortalite ile sonuçlanır. Metabolik sendromda önemli rol oynayan serum insülin benzeri büyüme faktörü (IGF)-1 seviyelerinin uvea melanomu ile ilişkisinin gösterilmesi üzerine, metabolik sendrom ve kanser ilişkisinde önemi bilinen azalmış adiponektin seviyelerinin uvea melanomu ile ilişkili olabileceği hipotez edildi. Çalışmaya 86 uvea melanomu hastası, 38 koroidea nevüsü olgusu ve 86 sağlıklı birey dahil edildi. Gruplar yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi (VKİ) açısından benzerdi. Uvea melanomu olguları COMS sınıflandırmasına göre tümör boyutları açısından sınıflandırıldı. Koroidea nevüsü olguları oftalmolojik muayene bulgularına göre düşük ve yüksek riskli olmak üzere 2 gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Sevim DG., The relation between serum adiponectin levels with the risk of uveal melanoma and clinicopathological findings associated with the prognosis, Hacettepe University, Faculty of Medicine, Thesis in Ophthalmology, Ankara, 2014. The objective of this study was to analyze the association between serum adiponectin level and uveal melanoma risk as well as various clinicopathological characteristics. Uveal melanoma is the most common primary intraocular neoplasm in adulthood and metastasis causes a high mortality. Because serum insulin like growth factor (IGF)-1 levels, known to have a key role in metabolic syndrome, have been proven to be associated with uveal melanoma, we hypothesized that decreased adiponectin levels, also shown to be associated with metabolic syndrome and increased malignancy of various cancers, might also have a potential association with uveal melanoma. In this study we investigated serum adiponectin levels in 86 patients with uveal melanoma, 38 subjects with choroidal nevi, and 86 healthy individuals. The body mass index, age and the gender of the groups were similar. Patients with uveal melanoma were stratified into 3 groups according to COMS size classification for uveal melanoma. Subjects with choroidal nevi were stratified into two groups based on their clinical risk factors as low risk and high risk.