Yapay dişler ile akrilik reçinelerin bağlanma dayanımına yüzey uygulamaları ve termosiklusun etkilerinin mikro gerilim test yöntemiyle incelenmesi
Microtensile bond strength of acrylic teeth to denture base resi̇ns: Effect of surface treatments and thermocycli̇ng
- Tez No: 361500
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yapay dişler ile protez kaidesinin bağlanması hareketli bölümlü ve tam protezlerin bütünlüğü için zorunludur. Akrilik yapay dişler ve protez kaide materyalinin bağlanmalarındaki başarısızlık önemli problem teşkil etmektedir. Bu çalışmanın amacı akrilik reçine tipinin, yapay dişin krete bakan yüzeyine yapılan uygulamaların ve termosiklusun, akrilik dişler ile protez kaidesi arasındaki mikro gerilim bağlanma dayanımına etkisini incelemektir. Yüksek çapraz bağlantılı 108 adet akrilik yapay dişin krete bakan yüzeyleri düzleştirildi ve yüzey uygulaması için kimyasallarla (aseton, bonding ajan, monomer, diklorometan, mum uçurucu) ıslatıldı. Isı ile, ışık ile ve kimyasal olarak polimerize olan reçineler üretici firma talimatları doğrultusunda hazırlandı ve yapay dişlerle birlikte polimerizasyonları sağlandı. Tüm örnekler kesilerek 1mm2lik çubuklar haline getirildi. Her gruptaki çubuk haline getirilmiş örneklerin yarısı 5 0C- 55 0C ve 10.000 devir termosiklusa maruz bırakıldı. Örneklere mikro gerilim bağlanma dayanımı cihazında 1mm/dk hızda kopma gerçekleşinceye kadar kuvvet uygulandı. Kopma anında okunan değerler MPa cinsinden hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The connection between artificial teeth and denture base is essential for the integrity of dentures. Failure of the bond between acrylic resin teeth and denture base material remains a considerable problem. This study evaluated the effect of acrylic resin type (heat-polymerized, light-polymerized and autopolymerized), ridge lap surface treatment and thermocycling on the microtensile bond strength of acrylic teeth. The ridge laps of 108 identical highly cross-linked acrylic teeth (Integral) were ground and pre-treated using different conditioning liquids (acetone, bonding agent, monomer, dichloromethane, wax solvent). Heat- polymerized (Paladent20), light- polymerized (Eclipse) and autopolymerized (PaladentRR) resins were prepared as recommended by the manufacturer and applied on the acrylic denture teeth. Each tooth-acrylic resin set was serially sectioned to obtain rectangular bar specimens with mean cross-sectional area of 1mm2. Half of the bars in each group were thermocycled (10,000 cycles between 5oC and 55oC). The microtensile bond strength tests were performed in universal testing machine at 1 mm/min speed until failure.