Farklı içerik ve tasarımda üretilen post sistemlerinin itme dayanımlarının karşılaştırılması
Comparison of the push - out bond strength of postsystems produced in different content and design
  1. Tez No: 648155
  2. Yazar: AYŞE KARABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER YILDIRIM AVCU, DR. ÖĞR. ÜYESİ NUMAN TATAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Aşırı madde kaybı olan kanal tedavili dişlerde yapılacak olan koronal restorasyona retansiyon sağlama amacıyla fiber postlar sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı güncel fiber post sistemlerinin itme bağlanma dayanımına, post içeriği, tasarımı ve hidrotermal yaşlandırmanın etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: 80 adet çekilmiş insan üst anterior dişe kanal tedavisi uygulandı. (n = 10) Dişler akrilik rezine gömüldü. Post boşluğunun derinliği 9.0 mm olacak şekilde preparasyon yapıldı. Dört farklı fiber post sistemi kullanıldı: Rebilda post GT (V) (Voco, Almanya), Reforpost fiber (R) (Angelus, Brezilya), Unicore post (U) (Ultradent, Fransa) ve EverStick post (E) (GC Avrupa, Belçika). Dual- cure rezin siman (G-CEM Link Force, GC Europe, Belçika) üretici firmanın talimatı doğrultusunda simantasyon için kullanıldı. Her bir kökteki post koronal, orta ve apikal segmente ayrıldı. Disk şeklindeki örneklerin yarısı (n = 10) in vitro yaşlanma için hidrotermal yaşlandırmaya tabi tutuldu. Her bir kesit, kırılma olana kadar 1 mm / dakikalık bir çaprazkafa hızında itme testine tabi tutuldu. İtme bağlanma dayanımı verileri Kruskall Wallis ve Ki-kare ölçümleri kullanılarak analiz edildi. Kırık tipleri stereomikroskop ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Fiber post systems have been widely used for the restoration of teeth that have lost a considerable amount of their crown structure. The aim of this study is to evaluate the effect the content, design and thermal cycling of the current fiber posts push- out resistance. Material and Method: 80 extracted human upper anterior teeth were endodontically treated. (n = 10) Teeth are embedded in acrylic resin. The depth of the post space was 9.0 mm. Four types of post systems were used: Rebilda post GT (V) (Voco, Germany), Reforpost fiber (R) (Angelus, Brazil), Unicore post (U) (Ultradent, France) and EverStick post (E) (GC Europe, Belgium).The dual cure resin cement GCEM Link Force (GC Europe, Belgium) was used for luting fiber posts according to the manufacturers' recommendations. The intracanal post in each root was sectioned into three segments of coronal, middle, and apical. Half of the disk-shaped specimens (n=10) were subjected thermal cycling for the in vitro aging. Each cross-section was subjected to push-out bond strength test at a crosshead speed of 1mm/minute until failure. Push-out bond strength data were analyzed using Kruskall Wallis and Chisquare measures. Failure modes were analyzed with stereomicroscope.