Rekombinant kemik morfogenetik proteini-2 (RHBMP-2) ve rekombinant trombosit kaynaklı büyüme faktörünün (RHPDGF) kemik rejenerasyonuna etkisinin histolojik ve histomorfometrik analizi
  1. Tez No: 361561
  2. Yazar: GÖKHAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ERSANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yetersiz kemik hacmine sahip alveol kretlerde ogmentasyon işlemleri sıklıkla uygulanmaktadır. Büyüme faktörleri ise ogmentasyon işlemlerinde greft materyallerine alternatif bir biyomateryaldir. rhBMP-2 ve rhPDGF-BB kemik rejenerasyonu için gerekli olan kök hücrelerinin çoğalmasında ve farklılaşmasında uyarıcı etkilidir. Ayrıca osteojenik hücrelerin yara bölgesine kemotaksisi ve mitogenezisinin sağlanmasından da sorumludurlar. Bu çalışmanın amacı rhBMP-2 ve rhPDGF-BB'nin ACS taşıyıcılığında uygulanmasıyla ogmentasyon bölgesinde kemik rejenerasyonu için gerekli olan hücrelerin çoğalmasının, göçünün ve farklılaşmasının artırılmasıyla iyileşmenin hızlandırılması ve kemik rejenerasyonunda rhBMP-2 ve rhPDGF-BB'in etkinliğinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmaya 24 adet kobay dahil edilmiştir. Genel anestezi altında, her deney hayvanında her 2 tibia kemiğinde 5 mm aralıklarla 3 mm çapında ve 2 mm derinliğinde olmak üzere toplam 4 adet kemik defekti yaratılmıştır. Oluşturulan 4 adet defekte randomize olarak ACS taşıyıcılığında rhBMP-2, aynı taşıyıcıyla birlikte rhPDGF-BB ve sadece taşıyıcı uygulanmış; kalan bir defekt ise kontrol amacı ile boş bırakılmıştır. Deney hayvanları 15 ve 45. günlerde sakrifiye edilmiş ve elde edilen örnekler histolojik ve histomorfometrik olarak incelenmiştir. Tüm istatistiksel analizlerde 0.05 değerinden düşük olasılık değerleri (p) istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmada 15 ve 45. gün sonunda gruplardaki yeni kemik oluşum miktarları ve doku yanıtı skorları değerlendirilmiş; her grubun 15 ve 45. gündeki değerleri ile proksimal / distal defektlerde uygulandığı zamanki değerleri de kendi aralarında kıyaslanarak incelenmiştir. Sonuç olarak rhBMP-2'nin erken dönemde osteoindüktif etkisinin çok belirgin olduğu ve kemik iyileşmesini oldukça fazla hızlandırdığı saptanmış; rhPDGF-BB'nin ise aynı etkiyi geç dönemde sağladığı belirlenmiştir. rhBMP-2 ve rhPDGF-BB uygulamalarıyla intramembranöz kemikleşmenin hızlandırıldığı ve yeni kemik oluşumunun arttırıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alveolar ridge augmentation procedures are often used at insufficient bone volume. Growth factors are an alternative biomaterial to graft materials at augmentation procedures. rhBMP-2 and rhPDGF are stimulant effective at proliferation and differentiation of stem cells that are required for the regeneration of bone. They are also responsible for chemotaxis and mitogenesis of osteogenic cells to the wound area. Aim of this study was to evaluate the osteoinductive effects of rhBMP-2 and rhPDGF-BB with applying same carrier and to compare the effectiveness of both growth factors on bone regeneration. Bone defects with 3 mm diameter and 2 mm in depth with 5 mm intervals were created on each tibia bone of 24 guinea pigs under anesthesia. At each animal, 4 created bone defects were filled randomly with rhBMP-2/ACS, rhPDGF/ACS and ACS only. The last remaining bone defect were left empty for control. Guinea pigs were sacrificed at 15 and 45 days. Obtained samples were examined with histological and histomorphometrical analyses. At all statistical analyses, probability value of less than 0.05 (p) was considered as significant. New bone formation scores of all groups and tissue response to biomaterials at both determined time periods were evaluated. Statistically significant difference of new bone formation scores between day 15 / 45 and proximal / distal defects were reported. Osteoinductive effect of rhBMP-2 was found very significant at early healing period. rhPDGF-BB showed same effect at late healing period. As a result, with rhBMP-2 and rhpdgf-BB applications intramembranous ossification and new bone formation was accelerated.