Zayıf transkranial doğru akım uyarısının indirek dalgalar üzerine etkisi: Tek motor ünite kayıtlaması
The effects of weak transcranial direct current stimulation on i waves: Single motor unit recording study
- Tez No: 361608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT CENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Motor korteks uyarımı ile elde edilen I dalgaları, farmakolojik yöntemlerle veya doğru akımla kolaylıkla modülasyonu sağlanabilen kortikospinal eksitabiliteyi çalışmada oldukça elverişli olan, fizyolojik parametrelerdir. Bu çalışmada tek uyarı TMS tekniği kullanarak, tDCS'nin kortikospinal inen aktivitenin bir komponenti olan I dalgaları üzerine olan etkisi, tek motor ünite kaydı yöntemiyle yani indirek yoldan incelenmiştir. 1 mA şiddetinde 10 dakika süreli, anodal ve katodal polaritede iki ayrı seansta uygulanan tDCS'in öncesinde, uyarım esnasında ve sonrasında rasgele 100-150 manyetik uyarı karşı motor korteks bölgesinden verilmiş ve sağ el 1. dorsal interosseoz kasından kayıtlama yapılmıştır. Stimulusla ilişkili boşalımlar peristimulus zaman histogramları (PSTH) ile değerlendirilmiştir ki; PSTH'da manyetik olarak uyartılan subpiklerin I dalgaları aracılığı ile ardışık gelen impulsları temsil ettiği düşünülmektedir. tDCS öncesi, uygulama esnası, ve sonrasında ateşleme değerleri ortaya konulmuş ve toplam pik süresi, erken pik latansı, erken pik süresi, verilen uyarı/toplam boşalım oranı, erken pik/ toplam pik boşalım oranı, geç pik latans(lar)ı, geç pik/ toplam pik boşalım oranı gibi ilişkili parametreler hesaplanmıştır. Anodal uyarımda, erken pik boşalım yüzdesi değerleri tDCS öncesinde %65.6±24.5 iken tDCS sonrasında %76.7±18.4; katodal uyarımda ise tDCS öncesinde %75.2±29.4 iken, tDCS sonrasında %45.4±38 olarak hesaplanmıştır. Anodal uyarım sonrası erken I (I1) dalgasında fasilitasyona; katodal uyarım sonrasında ise erken I (I1) dalgasında inhibisyona işaret eden bulgular, istatistiksel olarak anlamlıdır (sırası ile p değeri anodal:0.035, katodal:0,017). Sonuçlarımız, kortikospinal eksitabilitenin yüzeyel MEP kayıtlamaları ve epidural/spinal elektrodlarla yapılan kortikospinal traktus aktivitesi kayıtları ile değerlendirildiği literatürdeki diğer çalışmalarla uyumludur.
Özet (Çeviri)
I waves are useful physiological parameters, which can be modulated by pharmacological interventions or transcranial direct current stimulation, in order to evaluate corticospinal excitability. Here we studied the effects of tDCS on I waves indirectly, via using the method of single motor unit recording with single pulse magnetic stimulation technique. While recording from the right first dorsal interosseal muscle, we applied continuous tDCS of 1mA intensity and ten minutes duration on the opposite hemisfer motor cortex area and 100-150 random magnetic stimuli were given before, during and after the stimulation period. Stimulus related motor evoked potantials were interpreted within the peristimulus time histograms, in which magnetically evoked subpeaks represent the sequantial arrival of impulses via I waves. Firing status of the related motor neuron was evaluated before, during and after tDCS; and the values of total peak duration, early peak latency, early peak duration, late peak latencies were estimated, as well as the the ratio of number of the given stimulus/total MEPs, firing value of the early peak /total peak and the late peak/ total peak. The proportion of the firing rate was %65.6±24.5 before anodal stimulation and %76.7±18.4 after that, while it was %75.2±29.4 before cathodal stimulation and %45.4±38 after that. The findings, which indicate facilitation of the early I(I1) waves after anodal stimulation and that of inhibition after cathodal modality, were statistically significant (p values: 0.035 and 0,017 respectively). Our results were similar with previous studies in the literature, which evaluate corticospinal excitability through superficial MEP recordings or corticospinal volleys via epidural implanted electrodes.