Türkiye'de yeryüzü sanatı
Earth art in Turkey
  1. Tez No: 361615
  2. Yazar: ALPER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tez kapsamında özellikle 1960'lardan sonra dünya sanatında arazi sanatı, toprak sanatı, doğa sanatı ve yeryüzü sanatı gibi kavramlarla önerilen ve ülkemizde de yankı bulan mekânsal müdahaleler, heykeller, yerleştirmeler ve ilgili sanatçılardır. Tezde Türkiye'de doğaya sanatsal niyetle yapılan müdahalelerin kavramsal boyutu incelenmiş; onların nasıl bir sanat eseri haline dönüştüğü sorgulanmıştır. Tezin amacı; bu konu kapsamında Türkiye'de uygulanmış örnekleri saptayarak derinlemesine incelemektir. Tez süresince konuyla ilgili yapıtlar meydana getirilmiş ve bunların kavramsal çerçevesini ortaya koymaya çalışılmıştır.İlk bölümde Türkiye'de yeryüzü sanatı konusunda çalışan sanatçılar olmasına karşın, kuramsal açıdan bazı eksiklikler olduğu saptanmıştır. Tezin, bu konudaki eksikliğin giderilmesine katkı sağlayacağı düşünülerek yeryüzü sanatının ortaya çıkmasına zemin hazırlayan etmenler tarihsel bir düzen içinde paylaşılmış ve bu konuyla ilgili önemli tanımlara yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde günümüz Türkiye'sinde doğanın yapısal özelliklerinden ve kendi içerisindeki dönüşümünden yola çıkarak; sanat, kültür ve doğa arasındaki öz bağın sorgulamasını yapan, düşünceleriyle doğaya ve yaşamın gerçeklerine duyarlı çalışmalar ortaya koyan sanatçılar seçilmiştir. Tezin yöntemi, kuramsal ve uygulamalı olarak iki boyutludur. Önce konuyla ilgili nesnel veriler saptanarak belli bir bağlamda metin oluşturulmuş. Sonra, tez sahibi olarak uygulamalar gerçekleştirilerek ve kavramsal çerçevesi, teknik, malzeme gibi açılardan irdelenmiştir.Son bölümde ise yeryüzü sanatı bağlamında doğaya yapılmış her türlü müdahaleyi odağa alan, konunun kapsadığı bağlamların irdelenmesiyle, Türkiye de Yeryüzü sanatı yapan sanatçıların araştırılıp çalışmalarının kayıt altına alınması ve yapılmış olan uygulamalarla, kişisel anlatım dilinin tematik, düşünsel, biçimsel yönlerini ortaya çıkarmak ve argümanların incelenmesi neticesinde uygulamaların açıklamalarından oluşmuştur. Anahtar Kelimeler : Yeryüzü Sanatı, Arazi Sanatı, Toprak Sanatı, Doğa Sanatı.
Özet (Çeviri)
The scope of the thesis is about specially interventions proposed and repercussions in our country, sculptures, installations, and related artists in the world art , especially after the 1960's, land art, nature art, landscape art and earth art concepts. In this thesis, the conceptual dimension of the intervention done with an artistic aim to the nature in Turkey were examined; how they are turned into a work of art that has been questioned.The aim of the thesis is to examine the samples in Turkey within the scope of this subject in depth; the works on the subject have been formed throughout the thesis, and they have attempted to put the conceptual framework.In the first part, although there are artists working on the world art in Turkey, there are some shortcomings theoretically identified. İn the Thesis, the factors that predispose to the emergence of world art are shared in an historical layout and important definitions are given concerning this topic. In the second part of the thesis, artists who question the bond between art, culture and nature starting from the structural properties of nature and its transformation inside, who reveal sensitive studies with thoughts of nature realities of nature are selected.Thesis method is a two-dimensional theoretical and practical. First, objective data relevant to this subject are determined and a certain context is formed. Then, as the owner of the thesis, some applications are performed and techniques, materials are examined from the conceptual framework perspective by performing applications. In the last chapter, any kind of interference to the nature in the concept of earth art are made focus area, earth art artists who explored the work will be recorded and with existing applications; thematic, conceptual and formal aspects of personal narrative language are to be uncovered and arguments are to be composed with the result of examination. Key Words : Land Art, Nature Art, Landscape Art, Earth Art