Victims more than villains: Images of the child in Mcewan's novels
Kötücülden ziyade kurban: Mcewan'ın romanlarında çocuk imgeleri
- Tez No: 361847
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERAH İNCESU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez; Ian McEwan'ının, romanlarındaki çocuk karakterleri konunun geçtiği sosyo-politik dönemleri eleştirmek için kullanmasından yararlanarak, yazarın The Cement Garden (1978), The Child in Time, (1987) ve Atonement (2001) adlı romanlarını inceler. Kötücül, sapkın, yiten ve yetişkinlerin hayatına zorla giren çocuk karakterleri, Gerard Mendel'in otorite kavramının gölgesinde, yetişkinlerin kendi çıkarları, beceriksizlikleri, sorumsuzlukları ve bencillikleri için kullandığı, sömürdüğü birer araç olarak irdeler. Sonuç olarak aslında çocukların bu kötücül davranışlarının ve ortadan kayboluşlarının, yetişkinlerin baskıcı otoritesine karşı birer savunma mekanizması veya tehdit altındaki birini korumak için olduğu ileri sürülür. Tezin giriş bölümü, çocukluk kavramının ve metinlerdeki çocuk algısının tarihsel sürecini açıklar. Birinci bölüm ise The Cement Garden romanında, kimi eleştirmenler tarafından yer yer kötücül ve sapkın olarak ifade edilen çocuk karakterlerin toplum tarafından kabul edilemeyeceği davranışları sergilemesini, toplumun otoritesine karşı bir direniş olarak betimler. Ayrıca bir anne ve babanın çocuklarına karşı ne denli zalimce davranabileceği de gösterilir. İkinci bölüm, The Child in Time romanında, yetişkinlerin çocuk yetiştirme ve ona bakmadaki beceriksizliğini ve ayrıca siyasi çıkarları için metinde neredeyse yer almayan çocukların eğitim sistemiyle nasıl oynadıklarını tartışır. Üçüncü bölümde Atonement adlı romanın konusu, bir çocuğun, ablasını koruma niyetiyle yanlış ifade vermesi sonucu yaratabileceği felaketi betimlerken, ailevi durum açısından bakıldığında yetişkinlerin çocukları cinsel ve baskıcı şiddetle ne denli istismar ettikleri incelenir. Yetişkinlerin çocukları üzerindeki bu sömürüsü, romanın sonunda savaş ile birlikte daha artarak devam eder. Sonuç olarak, çocuk karakterler; zararlı, tehlikeli, kötücül, şeytansı olarak imlenmelerine rağmen, bu tez, yetişkinlerin kendi politik ve sosyal çıkarları için çocukları özellikle aile ortamında ne denli sömürdüklerini vurgular. Çocuklara atfedilen çoğu olumsuz sıfatların aslında çocukların kendilerini savunmaları için oluşturduklarının altı çizilir. Anahtar Kelimeler :Edebiyatta çocuk imgesi, kötücül çocuk karakteri, masum çocuk karakteri, yetişkin otoritesi, çocuk sömürüsü, savunma mekanizması.
Özet (Çeviri)
This dissertation, by taking the advantage of McEwan's using child characters who are vehicles to criticise socio-political conditions of England, scritunises his novels The Cement Garden (1978), The Child in Time, (1987) and Atonement (2001). It discusses villainous, perverse, missing and intrusive child characters, under the authority (borrowed from Gerard Mendel) of adults, are in fact exploited by the adults' own benefits, unskillfulness, irresponsibility and selfishness. As a result, it suggests that their villainous, perverse, missing and intrusive characteristics are children's self-defence mechanisms against the oppression of adults or to protect the others who are in threat. The introduction part focuses on the terms, child and childhood within a historical process. The first chapter (The Cement Garden) scrutinises the (as some critics state) villainous and perverse child characters' unexpected and unacceptable attitudes which arise as a reaction and self-defence against the authority of the society. Meanwhile, the novel also portrays how parents can be tyrannical against their children. The second chapter (The Child in Time) discusses how adults fail at looking after children who rarely exist in the text and manipulate their education for only their political benefits. In the third chapter (Atonement), while the main plot of the novel indicates the potential harm of a child by focusing on her crime due to a wrong statement to protect her sister from danger, in domestic aspect, it reveals how the children are sexually abused and inhumanly oppressed by adults. As the novel progresses, the exploitation of adults over children becomes more violent with the war. To conclude, although the child characters are portrayed as harmful, dangerous, villainous and evil at a certain point, this dissertation aims to stress how they are exploited for the political or social benefits of adult society and consequently indicates that these negative adjectives on children are a part of their self-defence mechanisms. The novels that are to be investigated are also good examples to depict the victimisation of children in domestic life. Keywords :Child image in literature, child as a villain, innocent child, adult-authority, child exploitation, defense mechanism.