Sosyal medyanın propaganda açısından önemi: Arap Baharı sürecinde Mısır ve Libya örnekleri
The importance of social media in terms of propaganda: Egypt and Libya examples in the period of the Arab Spring
  1. Tez No: 361894
  2. Yazar: VEDAT GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yeni medya olarak da adlandırılan sosyal medyayı geleneksel medyadan ayıran bir çok özellik bulunmaktadır. Sosyal medya çoklu ortamda, etkileşimli ve bağlantılı metinler ile gerçekleştirilen bir iletişim ortamıdır. Sosyal medyada, geleneksel medya araçlarında olduğu gibi kaynak-mesaj-hedef kitle gibi düz çizgisel iletişim şeklinde tek yönlü bir akış değil kaynağın ve hedef kitlenin yer değiştirebildiği bir iletişim akışı görülmektedir. Yazı, resim, video gibi oluşturulan içeriklerin kaynak hedef kitle farkı olmaksızın iç içe geçmiş bir medyada hızlı ve eşzamansız olarak yayılması, sosyal medyanın, propagandanın kelime anlamı olan“yayma”fiilini tam olarak karşılayan araç olduğunu düşündürmektedir. Arap Baharı sürecinde yaşananlar, sosyal medyanın propaganda açısından önemini, sonuçları itibariyle ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
There are a lot of features that distinguishes social media also called new media from traditional media. Social media is a medium of communication is performed on the multi-media with interactive and hypertext. Not as in traditional media has one way flow such as sources-message-target group in the form of rectilinear, there is a communication flow can be changed the location of source and target group on social media. Created contents such as text, picture, video spread fast and asynchronously without source and target group distinction on a nested media, make one think social media meets the propaganda word that meant“spreading”fully. Experiences during the Arab Spring as the results are revealed the importance of social media in terms of propaganda.