Y kuşağının zorunlu askerlik hizmetinden beklentilerinin analizi
Analysis of expectations of generation Y's from compulsory military service
  1. Tez No: 361895
  2. Yazar: MELİH BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma zorunlu askerlik sisteminde görev alacak Y kuşağı gençlerin Türk Silahlı Kuvvetleri'nden beklentilerinin neler olduğunu analiz etmek ve demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında, İstanbul ilinde henüz zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmemiş 402 Y kuşağı erkeğin katılımıyla anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Eğitim düzeyi, yaş, iş durumu, medeni durum, gelir durumu gibi özellikler bazında farlılıklar incelenmiş, beklentiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sadece İstanbul ilinde gerçekleştirilmiş olması kısıtlardan biridir; bu nedenle elde edilen sonuçlar genelleştirilemeyebilir. Öncelikle kuşak kavramı kuşak sınıflandırmaları çalışmanın birinci bölümünde kuramsal olarak incelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde ise Türkiye'de zorunlu askerlik sistemi anlatılmıştır. Üç, dört ve beşinci bölümlerde 402 katılımcıya uygulanan anket analiz edilmiş, bu analizler sonucunda anketler değerlendirilmiş ve akabinde sonuç ve öneriler sıralanmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, ankete katılanların en çok beklentide bulundukları hususların, anne, baba ve eşlerine askerlik süresince devlet ardımı yapılması, yeni arkadaşlık ilişkileri kurma, internet ve cep telefonu kullanımına imkan sağlanması, kısa dönem askerlik sisteminin aynen devem etmesi, kalabalık yatakhanelerden ziyade oda sistemine geçilmesi, komutanların adil ve iletişime açık yaklaşımlar olduğu görülmüştür. Ayrıca askerlik hizmetinin ülkeye olan bir borç olarak görüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to analyse the expectations of Generation Y from compulsory military service and to find out if they show any difference depending on their demographic characteristics. In Istanbul, a questionnaire was conducted employing 402 Generation Y males who had not completed their military service yet. The differences based on the characteristics such as education level, age, working status, marital status and financial status of the participants were studied, and the expectations were tried to be identified. One of the limitations of the study is the fact that the study was carried out only in Istanbul. That is why the results may not be generalised. In the first part of the paper, the concept of 'generation' and its classifications were reviewed. In the second part, the compulsory military service system in Turkey was explained. In the following parts, the questionnaire answered by 402 participants was analysed, evaluated, and the results and suggestions were stated, respectively. As a result of the evaluations, while serving in the army, the participants can be stated to be expectant mostly about having financial support by the government for their parents and family, establishing new friendships, using the Internet and mobile phones, benefiting from the short term military service without any change in the present conditions, being accommodated at rooms rather than overcrowded barracks, and being treated fairly in an open manner by the commanders. In addition, participants were found out to consider that they owe military service to their country.