Factors that influence the relationship between western media exposure and body satisfaction among Turkish university students
Türk öğrencilerde batılı medyaya maruz kalma ve beden memnuniyeti arasındaki ilişkiyi etkileyen faktörler
- Tez No: 361931
- Danışmanlar: PROF. DR. FALİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Batılı medyaya maruz kalma ve fiziksel memnuniyet arasındaki ilişkiyi etkileyen faktörler ve bu ilişkinin altında yatan mekanizmalar araştırılmıştır. Çalışmaya, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul'dan ve Selçuk Üniversitesi, Konya'dan, 316 kadın öğrenci internet üzerinden katılmıştır. Geçmiş çalışmalar, medya gibi sosyokültürel etkiler, fiziksel memnuniyet ve sağlıksız yeme davranışları arasında anlamlı bir bağlantı bulmuştur. Oluşturulan Batılı Medyaya Maruz Kalma Ölçeği, Görünüşle İlgili Sosyokültürel Tutumlar ve Fiziksel Görünüşünü Kıyaslama Ölçeği, Batılı medyaya maruz kalma değişkenlerini ölçmek için kullanılmıştır. Beden Saygı Ölçeği ve Yeme Tutumu Ölçeği ise fiziksel memnuniyet ve sağlıksız yeme davranışlarını ölçmek için kullanılmıştır. Dini Yönelim Ölçeği ve verilen demografik form da dindarlık, sosyoekonomik statü ve vücut kitle endeksi gibi kişisel farkları ölçmek için katılımcılara verilmiştir. Bulgular ele alındığında, Batılı medyaya maruz kalma, medyada idealize edilmiş figürleri içselleştirme ve bu figürlerle kendini kıyaslama ile fiziksel memnuniyetsizlik arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Boğaziçi ve Selçuk Üniversitesi öğrencileri dindarlık ve sosyoekonomik statü üzerinden birbirinden farklı olarak bulunsa da, bulgularda, iki grubun fiziksel memnuniyet ve sağlıksız yeme tutumları açısından farklı olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın anlamlı başka bulguları ve gelecekteki çalışmalar için önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the factors that influence and mechanisms that underlie the relationship between Western media exposure and body satisfaction among students in Boğaziçi University, Istanbul, and Selçuk University, Konya. Previous research has found a link between sociocultural influences, like the media, and body satisfaction and unhealthy eating attitudes. In this study, 316 women from all body mass index groups participated by filling out the scales online. A Western Media Exposure Scale, Sociocultural Attitudes Towards Appearance Questionnaire, and Physical Appearance Comparison Scale were used to assess variables related to Western media exposure. Body Esteem Scale and Eating Attitudes Test were used to measure body satisfaction and eating patterns, and Religious Orientation Scale and demographic form were used to assess religiosity and personal differences, like socioeconomic status and body mass index. Results showed that Western media exposure, internalization of and comparison with media ideals were related to body satisfaction. Even though Boğaziçi University and Selçuk University students differed from each other in terms of religiosity and socioeconomic status, their body satisfaction levels and unhealthy eating attitudes unexpectedly did not differ from each other. Further implications of the research and recommended future directions are also discussed.