From sufi movement to statehood: The mahdi uprising in the Ottoman Sudan, 1881-1885
Sufi hareketten devlete: Osmanlı Sudanı'nda Mehdi İsyanı, 1881-1885
  1. Tez No: 361944
  2. Yazar: ÖMER KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SELİM KARAKIŞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezde, 1881 yılında Sudanlı Şeyh Muhammed Ahmed bin Abdullah'ın başlattığı Mehdi Hareketi'nin 1885'te Hartum'u ele geçirmesiyle başlayan devlet dönemine kadarki dört yıllık isyan süreci incelenmektedir. On dokuzuncu yüzyılın son çeyreğinde, Mısır Hıdivliği'ne bağlı olan Sudan'da çıkan dini temelli bir ayaklanmanın Osmanlı İmparatorluğu'nda nasıl algılandığı sorusuna cevap aranmakta, bu Sufi hareketin askeri güce ve sonra da devlet yönetimine kadar olan seyrinin hangi şartlarda gerçekleştiği anlatılmaktadır. Bu çalışmada, bir yandan Osmanlı devlet ve ilim adamlarının Sultan II. Abdülhamid'in hilafetine itaatin gerekliliğini halka inandırmak ve Şeyh Muhammed Ahmed'in mehdiliğinin sahteliğini ispatlamak için verdiği çaba, yazılan risaleler üzerinden incelenmekte; öte yandan, Sudanlı Mehdi'nin gönderdiği mektuplarda kendini savunmak için öne sürdüğü argümanlar ele alınmaktadır. Tezin iddialarından birisi, hilafet ve mehdilik bağlamında gerçekleşen fikri tartışmaların esasında iki taraf için de bir“meşruiyet mücadelesi”olduğudur. Osmanlı Devleti'nin, başkentine en uzak bölgelerden birindeki Müslüman bir topluluğun başlattığı isyan hareketini nasıl tanımladığını ve geniş bir coğrafyayı hedef alan Sudan Mehdisi'nin yayılma faaliyetlerine karşı ne tedbirler aldığını Osmanlı arşiv belgelerinin ışığında inceleyen bu tez, Osmanlı algısını tartışarak Sudan Mehdisi hakkındaki literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the four year rebellion period of the Mahdi movement started by the Sudanese Sheikh Muhammad Ahmad bin Abdullah in 1881, and lasting until the state period, which began with his capturing Khartoum in 1885. The question of how this religious-based uprising, which occurred in the last quarter of the nineteenth century, was perceived in the Ottoman Empire is answered, and the transition of the Sufi movement to a military power, and then to state administration is narrated. In this thesis, the efforts of the Ottoman statesmen and intellectuals to convince the public about the necessity to obey the caliphate of Sultan Abdülhamid II and about the falsehood of Muhammad Ahmad's mahdiship are examined via the written risales on the one hand, and the arguments of the Sudanese Mahdi used to defend himself in his letters are studied on the other. One of the claims of this thesis is that the intellectual debates, which occurred within the context of caliphal authority and Mahdi salvation, denoted“the struggle for legitimacy”for both sides. This thesis examines both how the Ottoman state perceived a revolt carried out by a Muslim community living in a region distant from the capital, and what kinds of precautions were taken against the efforts of expansion of the Sudanese Mahdi, who targeted a wide area. It also aims to contribute to the literature on the Sudanese Mahdi by discussing the Ottoman perception on this issue.