Konut sektöründe pazarlama ve ankara firmaları üzerine bir uygulama
Marketing in residentialsector and an application on the firms in ankara
  1. Tez No: 361970
  2. Yazar: ÖMER FARUK EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR NAKİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
İnşaat sektörü bir ülkeyi ayakta tutan önemli sektörlerden birisidir. İnşaat sektörünün kalkınma süreci içindeki Türkiye ekonomisinde önemli bir yer tuttuğu bilinmektedir. Türk inşaat sektörü ülke ekonomisinin en dinamik, verimli ve sürükleyici sektörlerinden biri olmaya devam etmektedir.Yaşamımızın hemen her aşamasına girmiş olan pazarlama, artık mal ve hizmetlerin ötesinde fikirlerin, kişilerin, kurumların, olayların ve mekanların pazarlanmasına kadar genişleyen önemli bir kavram haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, sürekli rekabet koşullarında inşaat sektöründe faaliyet gösteren Ankara ilindeki apartman ve site-müstakil konut üretici işletmelerin özellikleri ile uyguladıkları pazarlama stratejileri arasındaki ilişkiyi ve farklılıkları ortaya koymak için gerçekleştirilmiştir. İnşaat firmalarının (apartman ve site-müstakil konut üretici işletmelerin), işletmelerinin türüne (limited şirket, anonim şirket, bireysel işletme, v.b.), hedef kitlesine ve nasıl belirlediklerine (müşteri hedef kitlesinin gelir değişkenine göre; dar gelirli, orta gelirli, yüksek gelirli) firmaların konut satışında fiyatın belirlenmesinde dikkat edilen unsurlara, işletmenin yıllık cirosuna, işletmenin dağıtım stratejileri ve konut ürünlerini pazarlarken en çok karşılaşılan sorunlara göre tasnif ederek uyguladıkları pazarlama stratejilerindeki farklılıkları ve ilişkileri tespit etmektir. Bu amaçla Ankara da faaliyet gösteren inşaat temelli firmaların(apartman ve site-müstakil konut üretici işletmelerin) üzerinde bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Ankara ilindeki apartman ve site-müstakil konut üretici işletmelerin özellikleri ile uyguladıkları pazarlama stratejileri arasındaki ilişki ve farklılıklar istatistik olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Construction sector is one of the most important sectors keeping a country alive. It is a well-known fact that building trade takes an important place in Turkey's economy which is developing. Turkish Construction sector is stil one of the most dynamic, the most efficient and the most motivating trade of the country's economy. Marketing, which has its way through the inside of our daily life, has become a concept which markets ideas, persons, firms, events and places beyond solely marketing the goods and services. The aim of this study is to define and investigate the relationships and differences between the properties of construction companies of flats and private sites, operating in building trade under constant competition conditions, and their marketing strategies. Also it is aimed to define the differences and relationships of marketing strategies construction companies (for those companies building flats and private sites) adopt regarding such variables as; the types of companies (limited liability corporation, stock corporation, individual business etc.), their target groups and how do they determine their target groups (according to the income variable of the target group; low income, moderate income, high income), the points taken into considertaion while the prices are set, annual return of the companies, dispensation strategies, and the most common problems encountered while marketing houses. For this purpose, a survey has been conducted on construction based companies (the companies construction flat and private sites) operating in Ankara. The relationships and differences among main characteristics and marketing strategies of these firms have been explored as statistical results.