Pediyatrik kalp cerrahisinde ameliyat sırasında takip edilen NIRS ve lactat değerinin ameliyat sonrası pediyatrik mortalite skorlarına etkisi
The effect of NIRS and lactate levels monitored during operationon postoperative pediatric mortality scores in the pediatric heart surgery
- Tez No: 635507
- Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN ERKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Doğumsal Kalp Hastalıkları canlı doğumların yaklaşık % 1'nde görülen doğum kusurlarıdır. Gelişen teknoloji ile eş zamanlı olarak klinik tecrübelerin de artmasıyla birlikte kalp cerrahisinde kullanılan yöntemler ve stratejiler her geçen yıl değişmekte ve gelişmektedir. Kardiyopulmoner Bypass'ın doğumsal kalp hastalıklarının cerrahi tedavisi sırasında doğru kullanımı oldukça önemlidir. Kardiyopulmoner bypass sırasında takip edilen yeni parametrelerden olan NIRS cihazı ve bakılan kan gazlarının doğru analizi ile hastanın ameliyat sonrası dönemdeki durumu ile ilgili fikir sahibi olunması ihtimali oldukça kuvvetlidir. Bu çalışmada amacımız kardiyopulmoner bypass sırasında takip edilen ve belirli dönemlerde kaydedilen NIRS, laktat ve hematokrit seviyelerinin post op pediyatrik mortalite skorlarına olan etkisi olup olmayacağını bulmaktır. Çalışmaya 107 hasta dahil edildi n=107. Kardiyopulmoner bypass öncesi, 5.dakikası, 30. Dakikası ve kardiyopulmoner bypass sonlandırılmadan hemen önce NIRS, laktat ve hematokrit değerleri kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların ameliyat sonrası 1. Gün PRİSM ve PIM2 skorları hesaplandı. Elde ettiğimiz veriler istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Congenital Heart Diseases are birth defects seen in approximately 1% of vaginal births. With the increasing of clinical experience simultaneously with the developing technology, the methods and strategies used in cardiac surgery are changing and developing in every year.The correct implementation of Cardiopulmonary Bypass during the surgical treatment of congenital heart diseases is very crucial. The possibility of gaining insight the condition of the patient in the postoperative period becomes quite strong by using a NIRS device, which is one of the new parameters monitored, and the correct analysis ofthe blood gasesduring cardiopulmonary bypass. In this study, our aim is to find out whether NIRS, lactate and hematocrit levels monitored during a cardiopulmonary bypass and recorded at certain periods would have an effect on the postoperative pediatric mortality scores. 107 patients were included in the study (n = 107). NIRS, lactate and hematocrit levels were recordedbefore the cardiopulmonary bypass, at 5th minute, at 30th minute and just before the termination of cardiopulmonary bypass. In postoperative day 1, PRISM and PIM2 scores of the patients included in study were calculated. All data obtained were evaluated statistically.5% decrease in NIRS, lactate and hematocrit levels did not affect the pediatric mortality scores (p> 0.05), in addition, 10% decrease in lactate and hematocrit did not also affect the pediatric mortality scores (p> 0.05).