Konjenital kalp cerrahisinde troponin I düzeylerinin postoperatif morbidite ve mortalite ile ilişkisi
The relationship of troponin I levels with postoperative morbidity and mortality in congenital heart surgery
- Tez No: 688526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL YURTSEVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kalp cerrahisinde anestezi, kardiyopulmoner baypas (KPB) ve vücut dışı dolaşım teknolojisindeki gelişmelerin paralelinde erişkin ve pediyatrik kalp cerrahisinde de büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu ilerlemelerin yanı sıra kalp cerrahisi ve KPB sırasında oluşan miyokard hasarının, hastanın ameliyat sonrası kalbin işlevlerini ve dolayısıyla mortalite ve morbiditeyi olumsuz yönde etkilediği de bilinmektedir (1). Kardiyak cerrahide intraoperatif miyokard hasarı, morbidite ve mortalite ile de ilişkili olan postoperatif kardiyak disfonksiyonun önemli bir nedenidir. Erişkinlerde yapılan birçok çalışma miyokard hasarını tespit etmede kardiyak troponinlerin CK, CK-MB gibi diğer biomarkırlarla kıyaslandığında daha üstün olduğunu göstermiştir (2, 3). Kardiyak troponinler kalp kası hasarının sensitif ve spesifik belirteçleridir. Klinik sensitivitelerinin yüksek olması, kalp dokusunda diğer markırlara kıyasla yüksek düzeylerde bulunmaları ve sağlıklı kişilerdeki dolaşım düzeylerinin çok düşük olmasına bağlıdır (2, 3). Spesifisitelerinin çok yüksek olması ise, kalbe spesifik kardiyak troponin T (cTnT) ve kardiyak troponin I (cTnI) izoformlarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle iskelet kası hasarına bağlı olarak CK ve CK-MB'de görülen yüksek değerlere bağlı olarak gelişen sorunlar kardiyak troponinler için söz konusu olmamaktadır (2, 4). Erişkin kalp cerrahisinde troponinlerin prediktif değerinin ölüm, şok, myokard enfarktüsü, aritmi gibi hastane içi klinik değişkenleri öngördüğü pek çok çalışmada gösterilmiştir. Çocuklarda ve neonatal hastalardaki Troponin düzeylerinin teşhiste ve takipteki önemi ve diğer biomarkerlara üstünlüğü hakkındaki bilgiler ise, çok yenidir. Artmış Troponin I düzeyleri uzamış entübasyon, yüksek inotrop ihtiyacı ve ölüm gibi postoperatif komplikasyonlarla ilişkilendirilmiştir (5). Bu çalışmada kliniğimizde konjenital kalp cerrahisi geçiren 0-16 yaş arası hastalarda ekstrakorporeal sirkülasyonun Troponin I düzeylerine olan etkisi ve Troponin I düzeyleri 15'in üzerinde olan hastaların postoperatif komplikasyon açısından değerlendirilmesi hedeflenmiştir
Özet (Çeviri)
In parallel with the developments in anesthesia, cardiopulmonary bypass (CPB) and extracorporeal circulation technology in cardiac surgery, great progress has been made in adult and pediatric cardiac surgery. In addition to these advances, it is also known that myocardial damage during cardiac surgery and CPB adversely affects the postoperative heart functions of the patient and therefore mortality and morbidity (1). In cardiac surgery, intraoperative myocardial damage is an important cause of postoperative cardiac dysfunction, which is also associated with morbidity and mortality. Many studies in adults showed that cardiac troponins are superior to other biomarkers such as CK and CK-MB in detecting myocardial damage (2, 3). Cardiac troponins are sensitive and specific markers of heart muscle damage. Their high clinical sensitivity is due to their high levels in heart tissue compared to other markers, and their very low circulatory levels in healthy individuals (2, 3). Their very high specificity is due to the heart-specific cardiac troponin T (cTnT) and cardiac troponin I (cTnI) isoforms. Therefore, problems that develop due to high values in CK and CK-MB due to skeletal muscle damage are not in question for cardiac troponins (2, 4). Many studies have shown that the predictive value of troponins in adult cardiac surgery predicts in-hospital clinical variables such as death, shock, myocardial infarction, and arrhythmia. Information about the importance of Troponin levels in diagnosis and follow-up and its superiority over other biomarkers in children and neonatal patients is very recent. Increased Troponin I levels have been associated with postoperative complications such as prolonged intubation, high inotrope requirement, and death (5). In this study, it was aimed to evaluate the effect of extracorporeal circulation on Troponin I levels in patients aged 0-16 years who underwent congenital heart surgery in our clinic and to evaluate patients with Troponin I levels above 15 in terms of postoperative complications.