Süleymaniye Kütüphanesi Ali Nihat Tarlan Bölümü 21 numarada kayıtlı Mecmū'a-i Eş'ār (1b-75a) 'ın transkripsiyonlu metni ve Mestap'a göre tasnifi
In the Süleymaniye Library's Ali Nihat Tarlan section, registered in number 21 is Mecmū'a-i Eş'âr (1b-75a)'s classification according to transcription orthography and the Mestap
  1. Tez No: 636455
  2. Yazar: HALİME AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Şiir mecmuaları yazma eser kütüphanelerimizde sayı itibariyle en çok bulunan metin türleri arasındadır. Mecmualarda kaynaklarda adı geçmeyen, unutulmuş şairlerin şiirlerine rastlamak mümkündür. Mecmualarda şairlerin dîvânlarındaki şiirlerinin farklı şekillerine (fazla ya da eksik beyitler) denk gelebiliriz. Bu çalışmamızda Süleymaniye Kütüphanesi Ali Nihat Tarlan Bölümü 21 numarada kayıtlı Mecmû'a-i Eş'âr (1b-75a) yeni yazıya aktarılarak incelenmiştir. 309 varaklık mecmuanın bize düşen 75 varaklık kısmında 15, 16 ve 17. yüzyıllarda yaşamış olan şairlerin şiirleri yer almaktadır. Çalışmamız giriş ve dört ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızda mecmua kavramı üzerinde durulmuş, mecmuanın önemi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Mecmua metni incelenirken kullanılan yöntemler tespit edilmiş, çalışmamızda yer alan şairler hakkında kısa biyografiler sunulmuştur. Ayrıca mecmuada yer alan şairlerin şiirleri Mestap aracılığı ile tablolaştırılmıştır. Farklı nazım türlerine ait şiirler tespit edilerek tabloda belirtilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde yararlanılan kaynaklar verilmiş, tezden elde edilen veriler sonuç kısmında aktarılmış ve yazma eserden bazı görsellere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The poetry mecmûas(magazines) are one of the most common types of texts in our libraries. It is possible to come across the poems of forgotten poets whose names are not mentioned in the sources in the mecmûas(magazines). In the mecmuas(magazines) different forms of poetry (more or less couplets) in the poems of the poets can be found. In this study, registered at number 21 is Mecmû'a-i Eş'âr (1b-75a) in the Suleymaniye Library's Ali Nihat Tarlan Section was analyzed by transferring it to a current writing language. In the 75-page section of 309 pages of mecmuas(magazines), poems of poets who lived in the 15th, 16th and 17th centuries are included. The study consists of introduction and four main parts. In the study, the concept of mecmua(magazine) was emphasized and general information about the importance of mecmua(magazine) was given. During the examinition of the mecmua(magzine) text , the methods used were determined and in the study short biographies were presented about the poets. In addition , the poems of the poets in the mecmuada were tabulated through Mestap. Poems belonging to diffferent types of verse were identified and tabulated. In the last part of the study, the sources used were given,the data obtained from the thesis was transferred in the final part and some images from the writing work were given