Mecmûʻa-i Eşʻâr (Süleymaniye Kütüphanesi, Ali Nihat Tarlan 21, 1b-50b, İnceleme-Metin-Tıpkıbasım)
Mecmûʻa-i Eşʻâr (Süleymaniye Library, Ali Nihat Tarlan 21, 1b-50b, Analysis-Text-Facsimile)
  1. Tez No: 536910
  2. Yazar: NECLA ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ONAT ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Ali Nihat Tarlan Bölümü 21 numarada kayıtlı olan Mecmȗʻa-i Eşʻȃr'ın 1-50 varaklarını kapsayan çalışmamız; inceleme ve metin olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde mecmualar hakkında bilgi verilmiş; mecmua türleri, mecmuaların önemi ve Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP) üzerinde durulmuştur. İncelememizi oluşturan birinci bölümde; mecmuanın nüsha tavsifi, tertip hususiyetleri, dil ve imla özellikleri, nazım şekilleri, aruz kalıpları, muhteva özellikleri verildikten sonra mecmuada yer alan şairler ve biyografileri ele alınmış, çalışma sırasında karşılaşılan problemler dile getirilmiştir. İkinci bölümde; mecmuanın çeviri yazılı metnine yer verilmiş, şiirlerin yayımlanmış divanlarla ve bilimsel çalışmalarla karşılaştırılması yapılarak mevcut farklılıklar dipnotta belirtilmiştir. Yine bu bölümde mecmuanın MESTAP'a göre tasnifi yapılmıştır. Tıpkıbasım bölümünde, mecmuanın 1-50 arasındaki varaklarının Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesinden temin edilen dijital görseli yer almaktadır. Şehrî mahlaslı bir şair tarafından derlendiğini düşündüğümüz mecmuada herhangi bir istinsah kaydı yoktur. Antoloji niteliğindeki mecmuada 16., 17. ve 18. yüzyıllarda yaşamış 32 şaire ait 46 şiir yer almaktadır. Mahlas bulunmadığı için şairini tespit edemediğimiz şiirlerle birlikte toplam şiir sayısı 53'tür.
Özet (Çeviri)
Our study that is registered at number 21 at Suleymaniye Manuscript Library, Ali Nihat Tarlan Department covering the leaves 1-50 of Mecmȗʻa-i Eşʻȃr; consists of two main parts, including analysis and text. In the introduction, information was given about the magazines; the magazine types, the importance of magazines and the Systematic Classification of Magazines Project (SCMP) was emphasized. In the first section that constructs our analysis; after presenting the qualification of the copies of the magazine, order characters, language and spelling features, verse patterns, prosody patterns, content aspects, poets who have been given a place in the magazine and their biographies are examined, the problems encountered during the study are expressed. In the second part; the translation text of the magazine is given, and the differences are emphasized as a footnote by comparing the poems with the published divans and the scientific studies. Again, in this section, the classification of the magazine was made according to SCMP. In the facsimile section, the digital image of the leaves between 1-50 of the magazine obtained from the Süleymaniye Manuscript Library is included. There is no registered copy in the magazine which we think is compiled by a poet with the nickname Şehrî. In the magazine, which can be seen as an anthology, there are 46 poems of 32 poets who lived in the 16th, 17th and 18th centuries. The total number of poems, together with the poems that the poet is not identified because of not having a nickname, is 53.