Süleymaniye Kütüphanesi Ali Nihat Tarlan bölümü 21 numarada kayıtlı Mecmû'a-i Eş'âr (229b-309a) (transkripsiyonlu metin-inceleme)
Süleymaniye Library Ali Nihat Tarlan department 21-numbered Mecmû'a-i Eş'ar (229b-309a) (transcription text-review)
  1. Tez No: 541486
  2. Yazar: EMRE ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN KESİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 442
Özet
Edebî ve kültürel hayatımızın ürünlerinden olan mecmûalar, edebiyat araştırmaları bakımından önemli bir yere sahiptir. Nitekim, son zamanlarda yapılan ilmi çalışmalar ile birlikte mecmûaların edebiyat tarihi için önemi daha da iyi anlaşılmıştır.Bu çalışmamızda Süleymaniye Kütüphanesi Ali Nihat Tarlan Bölümü 21 numarada kayıtlı Mecmû'a-i Eş'âr'ın (229 b-309 a) bölümleri bütünüyle incelenerek tanıtılmıştır. 309 varaktan oluşan mecmû'ada, 15., 16., 17. ve 18. yüzyıllarda yaşamış olan şairlerin şiirleri yer almaktadır. Mecmûanın içerisinde yer alan Türkçe kısımların transkripsiyonlu metni verilmiş, Farsça kısımlar transkribe edilmemiş fotoğraflar halinde gösterilmiştir.İncelediğimiz çalışmamızda mecmûa kavramı genel olarak tanıtılmış ve önemi hakkında ilmî bilgiler verilmiştir. Bunun yanında mecmû'a metinleri hazırlanırken kullanılan yöntemlerden bahsedilmiştir. Mecmûada yer alan şairler kısa biyografilerle tanıtılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda MESTAP projesi örnek alınarak şairler, Türkçe şiirler ve tarihleri gösteren tablolar hazırlanmıştır.Çalışmamızın sonuç kısmında yararlanılan bilimsel kaynaklar belirtilmiştir. Ayrıca incelediğimiz metinden örnek fotoğraflar gösterilmiş, metin ile ilgili genel olarak bir değerlendirme yapılmıştır
Özet (Çeviri)
The mecmûa, or magazine, in being one of many forms of Ottoman literary and cultural output, holds an important place in Turkish literary research. As a matter of fact, its significance for literary history is only growing over time as more academic research on them unfolds.This study examines and describes sections 229b and 309a of Mecmû'a-ı Eş'âr, housed in the Ali Nihat Tarlan Section (No 21) of Süleymaniye Library, Istanbul. This three hundred and nine-folio manuscript contains the works of 15th, 16th, 17th, and 18th century Ottoman poets. Those sections of the magazine written in Ottoman Turkish have been have been transcribed into the Latin-Turkish script, and included in the study.We have established what a mecmûa is, and have supported that with array of scholarly information. In addition, we have described the methods that we used in preparing the texts. We have introduced the poets featured through brief biographies, as well as have drawn up tables indicating each (Turkish) poem and the dates in which they written, using the MESTAP project as our point of reference. The conclusion section of our study lists our academic references, as well as features both a photograph of, alongside an overall assessment of text itself.