Öğretim elemanlarını uzaktan eğitime teşvik eden unsurlar: Gazi Üniversitesi örneği
Motivating factors of distance education for faculty: Gazi̇ University example
  1. Tez No: 362478
  2. Yazar: HASAN UMURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERÇİN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Eğitim kavramı bilgi teknolojilerinin gelişimi ile farklı bir boyuta taşınmıştır ve bu gelişime bağlı olarak teknoloji eğitimin değişmez bir parçası haline gelmiştir. Uzaktan eğitimin popülerliğinin artması öğretim elemanlarını uzaktan eğitime teşvik eden faktörlerin neler olduğu sorusunu akıllara getirmektedir. Bu çalışmada uzaktan eğitimle ders veren ya da daha önce ders vermiş öğretim elemanlarını, eğitim uygulamalarını uzaktan eğitimle yapmaya yönlendiren faktörler incelenmiştir. Uzaktan eğitimde bilişim teknolojileri temel unsurlardandır. Bu sebeple bilişim sistemleri yönetiminin uzaktan eğitim üzerinde yadsınamaz bir etkinliği vardır. Yönetim ve işleyişi etkileyen faktörlerden biri de çalışanların memnuniyetidir. Çalışanların memnuniyeti onları çalışmaya teşvik eden faktörler ve bu faktörlerin etkinliği ile yakından ilişkilidir. Bu bağlamda öğretim elemanlarını uzaktan eğitime teşvik eden faktörlerin tespit edilebilmesi için öncelikle literatürde yer alan benzer çalışmalar incelenmiş ve bu çalışmalardan yola çıkarak yeni bir anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anket Gazi Üniversitesi'nde hali hazırda uzaktan eğitimde ders veren ya da daha önce ders vermiş 68 öğretim elemanına uygulanmış ve anket sonuçlarından yola çıkarak, öğretim elemanlarını uzaktan eğitime teşvik eden faktörler belirlenmiştir. Öğretim elemanlarını uzaktan eğitime en çok teşvik eden faktörler; kampüse erişemeyen yeni bir kitleye ulaşma imkanı sunması, çalışma şartları, mekan bağımsızlığı sayesinde boş zaman sunması, öğrenciler için ders esnekliği sağlaması, bilişim teknolojilerini etkin kullanıma imkan sunması, olduğu belirlenmiştir. Bu faktörler ve öğretim elemanlarının demografik özellikleri arasındaki istatistiksel ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of education has been moved to another dimension by the improvement of information technologies, and with this the technology became one of the important parts of the education. The increasing popularity of distance education brings the question“Why educators or faculty participates in distance education”. What factors influence and motivate the faculty (who participates or have participated in distance education) to teach in distance were analyzed in this study. Information Technologies is one of the main factors of distance education. Because of this management of information systems have an extreme importance on distance education. Motivation of workers or participants is one of the factors that effects management and process. There is a strength connection between workers' motivation and satisfaction. By this content the academic literature about faculty motivating factors were analyzed, and a new survey prepared. This survey has been conducted with the 68 Gazi University faculties who are or have thought online courses. As a result motivating factors for faculty to participate in distance education have been determined. The most motivating factors are ability to reach new audiences that cannot attend classes on campus, working conditions, and release time provided by location independence, course flexibility for students, and opportunity to use information technologies effectively. Statistical relationships between this factors and faculty demographics have been analyzed.