Adaptif bağlam bilinçli mobil uygulama geliştirme
Developing an adaptive context aware mobile application
- Tez No: 362479
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde bilgisayar uygulamaları, geleneksel masaüstü uygulamalarından, önce web uygulamalarına sonrasında ise mobil uygulamalara kaymıştır. Bunun en önemli sebebi mobil cihazların adı üstünde taşınabilir yani her an her yerde kullanıcının yanında ve erişilebilir olmasıdır. Ayrıca mobil cihazlar işlemci hızı ve kapasite bakımından masaüstü bilgisayarlara oldukça yaklaşmışlardır. Bu nedenle her geçen gün mobil cihazlara sahip kullanıcı sayısı artmakta sonucunda da mobil cihazlar için geliştirilen uygulamalar da bir o kadar önem kazanmaktadır. Bu uygulamaların daha etkin olabilmesi ve kullanıcının işini kolaylaştırabilmesi için mobil cihazın, kendisine sahip olan kullanıcının ve fiziksel ortamın durumundan yani bağlamdan haberdar olması gerekmektedir. Bu çalışmada Bağlam diye ele alınan kavram ve mobil uygulama geliştirmede ne şekilde kullanılacağı örneklerle ve ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Ayrıca yapay sinir ağları kullanarak öğrenen ve bulunduğu ortama uyarlanabilir, kendini adapte edebilir, adaptif bağlam bilinçli bir mobil uygulama geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The computer applications have previously changed from the traditional desktop applications into the web applications and then into the mobile ones nowadays. The most important reason of this is that the mobile devices, as the name implies, are removable, that is, they are by the side of the user at any moment or anywhere and accessible. Besides, mobile devices have caught up with desktop computers in terms of processor speed and capacity. Therefore, the number of users having mobile devices has been rising day by day, and consequently, the applications developed for these devices have gained importance as much again. The mobile device needs to be aware of the situation of the user owning itself and the physical environment, in other words, the context, so that, the application can be more effective and ease the user's work. In this study, the term which is dealt as the Context and how it will be used in developing mobile applications have been discussed in details and with examples. In addition, a mobile application which learns by using artificial neural network, is applicable to its location, can adapt itself and is adaptive context-aware has been developed.