Futbolda ayak ve ayak bileği problemleri
- Tez No: 362507
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KAYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, 1993-94 futbol sezonunda Türkiye birinci liginde yer alan 5 İstanbul kulübü; Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Sarıyer ve Zeytinburnuspor kulüplerinde oynayan 50 profesyonel futbolcunun ayak ve ayak bileği problemleri hakkındaki bilgi düzeylerini tespit etmek, futbolcuların ayakkabı seçimi ile ayak problemleri arasında ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmak, futbol ayakkabısı hakkındaki bilgileri derlemek, futbol ayakkabısı üreten firmaların ayakkabı yapımında futbolcunun ayak ve ayak bileğine yönelik bilgi düzeylerini tespit etmek ve futbolculara pratik olarak ayak bakımı konusunda önerilerde buluhmaktır. Bu çalışma, oyuncuların ayakkabı numaraları, kullandıkları futbol ayakkabısı markası, normal ayakkabısı ile futbol ayakkabısı arasında fark olup olmadığı, şimdiye kadar ayak ve ayak bileği ile ilgili geçirdikleri sakatlıklar, futbol ayakkabısının kimin tarafından seçildiği, tırnak ve ayak bakımının ne kadar sıklıkla yapıldığı, antrenmanda ve maçta giyilen ayakkabının farklı olup olmadığı, futbol ayakkabısının bakınunın kimin tarafından yapıldığı, futbol ayakkabısında tercih edilen krampon türleri, şimdiye kadar futbol ayakkabısı ile ilgili şikayetler, futbolcuların bir doktor tarafından ayak kontrolünden geçip geçmedikleri, futbolcuların ayak yapılarından dolayı ayakkabı desteği veya kalıplar kullanıp kullanmadıkları ve futbolcula
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to establish the levels of knowledge of fifty professional players in five Turkish first division Istanbul dubs Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Sarıyer, Zeytinburnu about foot and ankle joint problems during 9.3 -94 soccer season, find out whether there is a relationship between footwear selection and foot problems, gather information about soccer footwear, establish the levels of knowledge of soccer footwear producers concernil)g player's foot and ankle joint within the production process, offer practical suggestions to players about root care. This study was made by evaIuating the following matters with dub coaches and physicians after providing data from interviews with individual players; - shoe sizes of players, - brand of the shoe worn, - whether there is a difference between daily footwear and soccer shoe, - previous foot and ankle joint injuries, - by whom the soccer shoe is chosen, - how of ten foot and nail care is done, - whether match and training shoes are different, - by whom the care of soccer shoe is done,