7-14 yaş grubu çocuklarının spora yönlendirilmesine etki eden faktörler
The factors that effect to lead the children between 7 -14 eges to sports
- Tez No: 362509
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇAKMAKLI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Cocuk aglslndan spor, fiziksel geli~imin yamnda, sosyal agldan da onemlidir. Spor yardlmlyla gocugun gevresini tammasl ve ileti~im kurabilmesi daha kolay gergekle~mektedir. Bu alanlarda olumlu geli~meler, gocugun duygusal olarak da daha iyi geli~mesine yardimci olabilmektedir. Bu nedenle gocuklan sp~ra yonlendiren faktorler ara~tlnlml~tlr. Bu gall~ma, gocuklan spora yonlendiren faktorlerin neler oldugunu araştırılmıştır. 481 gocuk ve ailesi uzerinde yapllan bu gall~mada gocuklann motorik ve antropometrik yapllanmn uygunlugu saptanarak istekleri ve onlan spora neyin te~vik ettigi ara~tlnlml~tlr. Destekleyici olarak da ailesinin isteklerini, sosyo-ekonomik durumlanm, okul ve gevrenin bazl faktorlerinin spora yonlendirmedeki etkileri incelenmi~tir. Call~ma sonucunda katllan gocuklann yuzdesi itibariyle motorik ve morfolojik ozelliklerin sp~ra yonlendirmede etkisinin olmadlgl saptanml~tlr. Anne ve babaların morfolojik özellikleri itibariyle (boy ve ağırlık) çocuklan spora yonlendirmede etkisinin olmadığı saptanmıştır. Anne ve babamn egitim seviyeleri çocuklan spora yonlendirmede olumlu etkisi olduQu saptanmıştır. Ailenin sosyo-ekonomik durumunun spora yonlendirmede etkisinin olmadığı saptanmıştır. Cocuklan spora yonlendirmede en onemli te~vigin aile, televizyon ve gazete oldugu saptanml~tlr. Fakat
Özet (Çeviri)
Children see sports as getting physically fit at as a social activity. Sports help children to become better aquainted with their environment better personal relations with peers. Sports furthur help children to develop their emotional capacities in a positive manner. As a result factors that help direct children to partake in physical activity, have been researched. This project has investigated as to what these factors are this research has been conducted on 481 children a their families. Supporting factors such as family influence, socio-economic conditions, school at environmental factors have been examined tosee if they influence physical activity. In the final result, as a percentage it has been discovered that motoric and morfogical factors aren't major influencing factors. Also parental psyiological factors (height and weight) also don't influence children's participation in sports. It has been furthue discovered that the education level of parents act. as a positive influence. A family's socio economic status doesn't act as an Influence. The most important factors are family, television the newspaper. However there is a discrepance between the activities children want to partake in a those that their parents want for them. School is the primary motivating factor, as well as the number of lessons which are incidentally insufficcent. To increase participation in sports it's essential to increase physical education time in school. In addition to this different areas should be explored to expand awareness of the variety of potential activity.