The ontological foundations of Mc Taggart's argument on the unreality of time
- Tez No: 36261
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
VI Özet Bu tezde McTaggart'ın zamanın gerçek olmadığına dair argümanının ontolojik temellerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Argüman genellikle McTaggart'ın ontolojisinden bağımsız olarak ele alınmış ve eleştirilmiştir. Tezde, McTaggarrJn argümanını doğru olarak anlayabilmek için ontolojisinin de gözönünde bulundurmak gerektiği savunuluyor. McTaggart'a göre, Evren sonsuz sayıda, her biri bir cevher olan parçalardan oluşmuş bir bütündür. Evrende hiç bir şey değişemez. Evrenin herhangi bir parçası değişir ise, bu, bir bütün olarak evrenin değişmesi, bu Evren olarak vaıiığmı yitirmesi anlamına gelir. Hem Evren hem de parçalan ruhsal cevherlerdir. McTaggart'ın zamanın gerçek olmadığı iddiasının anlamı böyle bir varlığın zamansal boyutunun olamayacağıdır. Bu tezde McTaggart'ın argümanının McTaggart'ın ontolojisinin bir sonucu olduğu ve bu gözönünde bulundurulmadan yapılan eleştirilerin argümana uygulanamayacağım gösterilmeye çalışılıyor.
Özet (Çeviri)
Abstract In this thesis, it is attempted to investigate the ontological foundations of McTaggart's argument on the unreality of time which is generally considered independently from McTaggart's ontology. It is also aimed to show that McTaggarfs ontology is essential for a proper understanding of the argument on the unreality of time. According to McTaggart, the Universe is the substance which contains the contents of an infinite number of substances which are its parts. The Universe as a whole is a non- changing substance. The Universe and its parts are all spiritual substances. Any change in any one part of the Universe would mean the change of the Universe; that is to say the destruction of the Universe itself. What McTaggart means when he states that time is unreal is that existence as such cannot have temporal dimension. The thesis is aimed to show that McTaggart's claim that time is unreal is a consequence of his ontology in which there is no place for change and thus for existing events. It is also argued, in the thesis, that the critiques of McTaggart's argument from different points of views do not apply to the argument because they do not considered McTaggart's ontology which gives rise to the rejection of the reality of time.