A Study of in-service training activities in selected Turkish industrial organizations
- Tez No: 36260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın başta gelen amacı, Türk sanayiindeki belli başlı büyük firmalarda ki çalışan personele yönelik yapılan hizmet içi eğitim aktivitelerinin incelemektir. Bu amaç ile, İstanbul Sanayii Odası' nın (İSO) 1992 senesi için yayınlamış olduğu satış miktarlarının kriter alındığı Türkiye'nin en büyük 500 firmasından ilk 100 örneklem grubu olarak belirlenmiştir. Bu 100 firmadan organize olmuş hizmetiçi eğitim aktivitelerini sürdürenlerin eğitim yöneticileri ile yüzyüze mülakat yöntemi kullanılarak gerekli bilgi toplanmıştır. Bu araştırmada araştırmacının geliştirmiş olduğu görüşme bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ortaya çıkan bulgulardan bazıları şunlardır Bu 100“ Büyük ”firmadan personeline eğitim aktiviteleri düzenleyenlerin sayısı 45, düzenlemeyenlerin sayısı ise 55dir.Çoğu firmaların eğitim programları düzenlemekteki ilk amaçları (%64) şirket verimiliğini arttırmaktır. Firmaların çoğu (61%) personel eğitim programlarını kendileri düzenlemekte ve eğitimci olarak daha çok yetiştirilmiş şirket içi elemanlar kullanılmaktadır.Organizasyonların eğitim ihtiyaçlar; daha çok kişilerin bağlı bulundukları müdürlerinin (78%) görüşlerinin alınması ile gerçekleştirilmektedir.Eğitimlere kimlerin katılacağı ise daha çok performans görüşme formlarının (58%) incelenmesi ile belirlenmektedir. Tüm personel grupları için Kalite ile ilgili eğitimler ilk planda gelmektedir. Yönetimsel eğitimler kapsamında ise iletişim birinci sırayı almaktadır. Eğitim aktivitelerinin değerlenmesinde ise daha çok katılımcıların eğitime karşı genel düşünceleri alınmaktadır.Bunların yanısıra eğitim yöneticileri hizmet içi eğitimin geçmiş yıllara nazaran daha önem kazandığını belirtmektedirler. Görüşmeler sırasında eğitim yöneticilerinin hizmet içi eğitim faaliyetlerinin gelişmesi için sunmuş oldukları önerilerden bazıları şunlardır1- Türkiye'de endüstriyel eğitimci yetiştiren bir kurumsal yapı gerçekleştirilmelidir. 2-Üniversiteler ve firmalar arasında teorik ve pratik bilgiyi kaynaştırabilecek bir yapı oluşturulmalıdır. 3- Devlet, şirketleri personeline eğitim faaliyetleri sunmaya teşvik etmeli ve bu amaçla şirketlerin vergilerinden eğitime harcamaları düşürülmelidir. 4- Tüm çalışanlar ve yöneticiler eğitim programlarının yararlılığına inanmalılardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to assess the in-service training activities of the Turkish Major Industrial Organizations.To serve this aim.the first 100 organizations of the 500 Major firms that were presented by the Istanbul Commerce of Industry in 1992 were taken as a sample.The training directors of 37 firms that have organized training activities were studied by using interview form that was developed by the researcher. Some of the outstanding findings of this study are as follows: It is clear that the most important objective of the training programs is to increase productivity (64%). Most of the firms ( 61 %) prepare their own training programs,they use their own training staff as trainers of these programs implemented in the company.Training needs of the organization are mostly determined by taking the suggestions of the managers. Participants of training programs are mostly determined by performance appraisal results. In the sample organizations both on-the job and off the job training techniques are used. In terms of the type of the training.the programs related with Quality represent the first priority under the heading of Technical /Functional trainings.The programs related with Communication are in the first priority under the heading of Managerial trainings.The training programs' evaluation studies are made by companies themselves which mostly consist of the taking reactions of the trainees. Furthermore, most of the directors who were interviewed state that in-service training facilities in the industry has been given more importance compare with the past. The training directors gave some recommendations to enhance in-service training in Turkish industry. Some of the significant ones are as follows: 1- There should be institution that train proffesional industrial trainers. 2- There should be contact between the universities and the industrial organization to carry out the training programme.3- The government should encourage companies to enhance the training activities by reducing taxes in proportion to the training budget that the company allocate. 4- All the employers and the managers should believe in the effectiveness of the training programs.