1 numaralı Sivrihisar kadı sicilinin 1-81. sahifelerinin transkripsiyon ve tahlili
Transcription and analysis of pages 1-81 of Sivrihisar kadi registers no 1
- Tez No: 362640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ADALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
İncelediğimiz tez, Sivrihisar'a dair, mahkemeye intikal eden kayıtlardan oluşmaktadır. Sicil adını verdiğimiz bu kayıtlar XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin bir kazâsı olan Sivrihisar'a ait olup, 1 numaralı defterin 1-81. sayfalarının Latin harflerine çevrilmesi ve tahlil edilmesi amacı ile yapılmıştır. Sicilin Latin harflerine çevirisi sırasında basit transkripsiyon kurallarına bağlı kalınmıştır. Metinde yer alan hükümler çevirisi yapıldıktan sonra bir sicil çalışmasında olması gereken kurallar çerçevesinde değerlendirilmiştir. Değerlendirme işleminin yanı sıra çalışmada, Osmanlı hukuk düzeni ve Sivrihisar tarihi hakkında da bilgi verilmiştir. 1 Numaralı Sivrihisar Şer'iyye Sicili, Ankara Milli Kütüphanesi Mikrofilm Arşivinden alınmıştır. Anadolu şehirlerine ait pek çok sicil gibi, Sivrihisar'a ait toplam 69 adet sicilin mikrofilmleri de burada bulunmaktadır. Farklı konularda yazılmış toplam 161 hükmün yer aldığı bu çalışma, Sivrihisar'ın, kültürel ve ekonomik yapısı hakkında önemli bilgiler içermektedir. Sicile bakarak XIX. yüzyılda Sivrihisar'da halkın yaşantısı hakkında önemli ipuçlarına ulaşmak da mümkündür.
Özet (Çeviri)
Thesis we examine consists of court records that reveal the structure of the Sivrihisar. These records that are called as kadı registers belong to Sivrihisar, which is a division of the Ottoman State during the 19th century, are examined with the purpose of transcribing and analyzing the pages 1-81. Simple guidelines of transcription apply when transcribing register with latin alphabet. After transcription of provisions in the text has been completed, they have been analyzed within the body of rules which is necessary in a study of registers. Besides analysis, information regarding Ottoman legal system and history of Sivrihisar is given. Sivrihisar legal records were taken from the archives of microfilms of the National Library of Ankara. Like many registers that belong to Anatolian cities, 69 microfilms of registers of Sivrihisar are in this library. This study in which there are 161 judgements in written on different subjects contains important information about cultural and economic structure of the Sivrihisar. It is also possible to reach important clues regarding the life of the people in Sivrihisar in the 19th century.