Foreign direct investment in Turkey
- Tez No: 36267
- Danışmanlar: PROF.DR. REŞAT KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Türkiye, 1980 Ekonomik Kararlarının ardından, yabancı sermaye açısından önemli mesafeler katetmiştir. Osmanlı imparatorluğundan miras kalan kapitülasyonlar ve dış borçlar, Türkiye Cumhuriyeti' nde yabancı sermayeye karşı şüpheci bir yaklaşımın doğmasına neden olmuştur. 1954 yılında yürürlüğe giren 6224 sayılı Yabancı Sermayeyi Teşvik Kanunu, oldukça liberal olmasına karşın, bu şüpheci yaklaşım sonucunda, yabancı sermayenin gelişini engelleyici bir biçimde kullanılmıştır. 1980 Ekonomik Kararları ile beraber uygulanmaya başlanan liberal ekonomi modeli, Türkiye'deki yabancı sermaye girişlerinin artmasına neden olmuş, ancak önemli sıçramalar, 1989-1992 döneminde gerçekleşmiştir. Bu dönemde, Türkiye'ye yılda yaklaşık bir milyar dolarlık fiili giriş olmuştur. Bu durum, Türkiye açısından büyük bir başarıdır. Ancak, Türkiye'yi diğer gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırdığımız zaman, sonucun çok da başarılı olmadığını görmekteyiz. Bu ülkeler yılda ortalama beş-on milyar dolarlık yabancı sermaye çekmektedirler. Yaptığımız. çalışmalar sonucunda, Türkiye'deki yabancı sermayeli firmaların, yerli firmalara oranla, daha fazla iç.ve dış satım yaptıkları, daha yüksek katma değer yarattıkları, verimliliklerinin daha yüksek ve mali yapılarının daha sağlam olduğu sonuçları ortaya çıkmıştır. Ayrıca, istihdamı arttırmaları ve -modern teknoloji getirmeleri de yabancı sermayeli firmaların Türk ekonomisine olan katkısını arttırmaktadır. Sonuç olarak,Türkiye, daha fazla yabancı sermaye çekmek için diğer gelişmekte olan ülkelerin yaptığı gibi ekonomik ve politik istikrarı sağlamak, yabancı yatırımcılara güven vermek ve daha fazla teşvik sunmak zorundadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey has demostrated a strong performance in attracting foreign capital after the Economic Liberalization Programme of 1980. As a result of the Capitulations and a substantial amount of Ottoman debt, foreign investment was regarded with deep suspicion in the Turkish Republic. Although Law 6224, the Encouragement of Foreign Investment, which was designed as a liberal law, was enacted in 1954, it was used as a law discouraging foreign investment due to this suspicious attitude. In 1980, liberal economic policy implementation encouraged foreign investors and caused increases in foreign investment. However, substantial increases occured between 1988-1992. During this period, foreign direct investment (FDI) averaging one billion dollars per year came to Turkey. This is a great achievement for Turkey. However, when we compare the amount of FDI coming to Turkey with the corresponding amounts in other developing countries, we can not reach the same conclusion. These countries enjoy an inflow of FDI averaging five-ten billion dollars per year. Our findings show that foreign capital firms in Turkey generate higher amounts of sales and exports, create higher amounts of value added, use their resources more efficiently, and have stronger financial positions than domestic firms in Turkey. In addition, they create employment and bring modern technology to Turkey. As a conclusion, Turkey should complete economic reforms and reach economic and political stability,give confidence to foreign investors and also give them special incentives in order to attract more foreign capital.