Toplam kalite yönetiminin bütünleşik bir parçası olarak pazarlama işlevi ve bir üretim işletmesinde uygulama
- Tez No: 362910
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KARALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırma pazarlamada toplam kalite yönetimi üzerinde odaklaşmaktadır. Son zamanlarda toplam kalite yönetimi hem yönetim teorisi olarak hem de uygulama açısından önem kazanmaya başlamıştır. Günümüzün global pazarlama anlayışında kalite, işletmenin varlığını sürdürmesi ve başarılı olması için stratejik bir üstünlük olmaktadır. Öncelikle kalitenin ne olduğu ve ne olmadığının belirtilmesi gerekmektedir. Kalite tüketidierin algılarıyla ilişkilidir. Kalite,“kullanıma uygunluk”veya“tüketici ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak”olarak tanımlanabilir. Kalite“mükemmel”demek değildir. Kalite işletme stratejisinin bütünleştirici bir parçası olmalıdır. Toplam kalite yönetiminin temel amacı tüm ürün dizisi, hizmet veya süreç gelişiminde tüketici doyumunu sağlamaktır. Bütün süreçleri ve işlevleri sürekli geliştirilmeye çalışıldığında, işletmenin ürün ve hizmetlerinin kalitesi de geliştirilmiş olur. Toplam kalite yönetimi tüketici orijinli bir sistemdir. Kalite yalnızca üretim bölümünün görevi değil, bütün bölümlerin ve hatta üst yönetiminde sorumluluğundadır. Bunun anlamı işletmede kalite geliştirme sürecinden herkes aktif olarak katılmakla sorumludur. İşletmeler kaliteyi sağlamak için bir kalite güvence sistemine gerek duyarlar. Günümüzde güncel olanlardan bir tanesi ISO 9000 standartlarıdır. ISO 9000 standartları Cenova'da Uluslararası Standartlar Örgütü'nün açıkladığı bir yönetim aracı ve marka güvenliğidir. Kalitenin gelişmesine yardımcı olur. Günümüzde ISO 9000 standartları bütün Avrupa'da 1991 yılından beri ürün güvenliğinin bir parçası olmaya başlamıştır. Ülkemizde Avrupa' daki tüketicil erin baskılarından dolayı birçok işletme bu belge yi almaktadır. Pazarlamada, tüketicilerin kaliteyi nasıl algıladıkları ve algılanan kaliteyi ölçmek için farklı yöntemlerin geliştirilmesi önemlidir. Algı kalitesi subjektif bir ölçümdür. Sunulan bir ürünün değeri tüketiciden tüketiciye değişir. Algı kalitesini etkileyen birçok etken vardır. Örneğin işletmenin ismi ve imajı, mağazanın ünü, ilk deneyimler vs. Günümüzde modern işletmeler tüketiciler üzerinde odaklaşmaktadırlar. Tüketicilerle yakın ilişkiler ve tüketicilerin algılarını daha iyi anlamak işletmeye hangi alanların geliştiriidiğini ve amaçların yerleştirildiğine ilişkin bilgiler sağlar. Doyuma ulaşmış tüketici, yeni tüketicilere önerilerde bulunarak pazarlama maliyetlerine gerek duymaksızın işletmenin etkinliğini artt mr. Pazarlama yeni ürünlerin geliştirilmesinde tüketicilerden elde edilen bilgileri toplamak için önemli bir role sahiptir. Bu noktada toplam kalite yönetimi pazarlama ile birleşir. Pazarlama sürekli gelişmenin önemli bir parçasıdır. Toplam kalite yönetimi gerçekte pazarlama ile başlar. Tüketici pazarlamada toplam kalite çabalarına rehber olmalıdır. İşletme müşterisini dinlemelidir. Çünkü ürünün kalitesine karar verici olan müşteri dir. İşletmede pazarlama işlevinde kaliteye yer verilmesi satışların arttırılması, pazarlama maliyetlerinin azaltılması, tüketici doyumunun arttırılması, rekabetin sağlanması, işgören ilişkilerinin geliştirilmesi, verimliliğin arttırılması, pazar payının genişletilmesi ve karlılığın yükseltilmesini sağlar.
Özet (Çeviri)
This research focuses on total quality management in marketing. Total quality management has recently become much important both in management theory and practice. In today's global marketing quality has become a strategic advantage that ensures survival and success. Firstly we need to understand what quality is and what it isn't. Quality relates to the customer' s perceptions. The basic definition of quality is“fitness for use”or“meeting customers' needs and expectations”. Quality does not mean excellence. Quality should be on integrated part of a firm's strategy. The main purpose of total quality management is to get customer satisfaction on the full range of product and service needs and process improvement. By continuously working on improving all processes, functions and operations, the quality of a company' s products and services will also improve. Total quality management isa customer oriented system. Quality concerns not only involves in manufacturing but all different functions and operations even including top management are responsible to get quality. That me an s in the organization every one is responsible for active participation in the quality improvement process. Firms need a system to get quality assurance. The popular one is ISO 9000 in today. The ISO 9000 standards from the international standards organization in Geneva have been deseribed asa management tool anda trended barrier. lt helps improve quality. Now, ISO 9000 standards become part of the product safety law all over Europe by 1991. In our country more companies have got certification in many cases because of pressure from in Europe customers. In marketing, how quality is perceived by customer and develop different methods for measuring perceived quality are important. Perceived quality is a subjective measure. lt's value for a given product could very substantially from one customer to another. There are a lot of effect on the perceived quality such as company's brand name and image, store reputation, pervious experience ete. Today in modern companies focuses customers. Closer relationships with customers and a better understanding of customers perceptions provide vital information in formulating what areas need to be improved and in setting goals. Satisfied customers are more likely to recommend new customers at effectively no marketing cost to the business. Marketing has a vital role to gathering customer input that will drive the development of new products. At this point total quality management meets marketing. Marketing is an important part of continuous improvement. Total quality management really begins with marketing. Customer must guide total quality effort in marketing. Organization must listen to its customers. Because the customer is the judge of the product quality. Quality in marketing can have major impact in the organization by increasing sales, reducing marketing expenses, improving customer satisfaction, providing a competitive edge, developing better employee relations, getting higher productivity, expanse market share and improved profitability.