Edinilmiş beyin hasarı olan ve olmayan bireylerde nöropsikolojik test performansının karşılaştırılması
Comparison of neuropsychological test performance between people with acquired brain injury and without
  1. Tez No: 362945
  2. Yazar: NALAN SABAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR MAVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, değişik yaş, cinsiyet ve eğitim düzeylerinde bire bir eşleştirilen edinilmiş beyin hasarı tanısı almış hasta grubu ile her hangi bir travma hikayesi belirtilmemiş kontrol grubuna uygulanan bellek ve dikkat-yürütücü işlev testlerinin sözel akıcılığa olan etkisi incelenmektedir. Araştırmanın örneklemi, 19-40 yaş aralığında 16 erkek ve 4 kadından oluşan 20 kişilik hasta grubu ve kontrol grubunu içermektedir. Her iki grubu temsil eden toplam 40 katılımcı yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi açısından bire bir eşleştirilmiştir. Hasta grubu, Dil ve Konuşma Bozuklukları Merkezi bünyesindeki Konuşma Ünitesi'nde kayıtlı, edinilmiş beyin hasarı tanısı almış ve süresi en fazla 1 yıl olan, konuşma terapisi almamış, el kullanımını gerçekleştirebilen kişiler arasından; kontrol grubu ise gönüllülük esasına göre belirlenmiştir. Kontrol ve hasta grubunun yaş ortalaması 29.1, standart sapması 6.62 olmuştur. Hasta grubu, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, yüksek lisans mezunu ya da üniversite ve yüksek lisans eğitim sürecinde olan ve daha önce benzeri bir değerlendirmeye katılmamış olan hastalardan oluşmuştur. İki grup arasındaki karşılaştırmalar tüm testler dahil edilerek MANOVA ile yapılmıştır. MANOVA'da iki grup arasında fark bulunduktan sonra, bu farkın hangi testlerde olduğunu belirlemek için ise MANOVA'nın içerdiği ikinci katman analiz olan ANOVA ile tetkik edilmiştir ve sonuç tablosunda F ve p değerleri ile belirtilmiştir. Ayrıca mevcut çalışmada, iki veri setinin arasındaki ilişkiler ve farklılık gösterip göstermedikIeri incelendikten sonra sürekli bağımsız bir değişken ile kategorik bir bağımlı değişken arasındaki tahmin ilişkisini ortaya koymak için tanı veya kontrol gruplarına doğru tasnif oranı Logistik Regresyon analizi ile tetkik edilmiştir.Bu çalışmadan elde edilen bulgulara dayalı olarak, araştırma için oluşturulan nöropsikolojik batarya içerisindeki bellek ve dikkat-yürütücü işlev testlerinin sözel akıcılığa etkisi edinilmiş beyin hasarı tanısına göre farklılaşmaktadır
Özet (Çeviri)
This study compares the effects of the memory and executive function tests on fluency with two different groups that matched by age, sex, and levels of education, including subjects with the diagnosis of acquired brain damage and the control group that has no history of trauma. Study includes; 20 subjects, 4 female and 16 male ages between 19 -40, and a control group of 20. The total 40 subjects matched one to one by age, sex and level of education. Subjects were selected from the registered patients of Speech and Language Center with the history of acquired brain damage diagnosis, in / or less than one year period, with no speech and language therapy background and, with the presence of functional hand use. Control group was selected among the volunteers.The mean age of the control group and subjects were 29.1 with the standard deviation of 6.62. Subjects were selected from the group of patients who never participated in a similar study. Their level of education differs between elementary education to graduate school. For comparision oftwo groups MANOVA was used with all tests. After finding the difference between two groups with MANOVA, it was analyzed with ANOVA for to determine which tests are making difference. And it's noted with F and p values on the conclusion (result) table. Furthermore, in the study, after the analyzing the relations between two data sets and their differences , Logistics Reggresion Analysis was used for to display the prediction relation between continous independent variable and categorical dependent variable. According to the data obtained from the study; the effect of the memory and executive function tests as a part of the noropsychologic test battery that developed for this study presents different effects on fluency with the diagnosis of acquired brain damage.