Bazı bitki ekstrelerinin sıçan endotel hücreleri üzerine olan etkilerinin in vitro araştırılması
In vitro investigations of some plant extract effects on rat endothelial cells
- Tez No: 362952
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. TANSU KOPARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışması in vitro ortamda yapılan deneysel çalışmaları içermektedir. Deneyler RATEC C2 klon hücreleri ile hücre kültürü tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile karvakrol, Bifora radians, dill, olivetorik asit ve fisodik asidin anjiyogenez sürecinin temel olayları olan hücre çoğalması, endotel hücre göçü ve tüp oluşumu olayları ile hücre hareketinde önemli rolü olan hücre iskeletinin aktin filametlerine olan etkileri gösterilmiştir. Test maddelerinin uygulandığı hücrelerde doz arttıkça hücre çoğalmasında düşüş meydana geldiği, hücre göçünün durduğu, tüp oluşumunun engellendiği, hücre iskeletinin aktin filamentlerinde ve hücre morfolojisinde bozulmalar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis study contains experimental studies done in vitro environment. Experiments are carried out with RATEC C2 clon cells by using cell culture technique. With this study it is showed that carvacrol, Bifora radians, dill, olivetoric acid, physodic acid has effect on cell proliferation, endothelial migration, tube formation that are important events in angiogenesis process and on cell skeleton which has important role in the cell movement. In these cells which test substances are applied as the dosage is decreasing of cell proliferation, stop of cell migration and inhibition of tube formation and to disorganisation of the cell skeleton and morphology have been observed.