Etnik kimliklerin siyasal tercihler üzerindeki etkisi: Kars ili Kağızman ilçesi 2009 Yerel Seçim sonuçları üzerine ampirik bir çalışma
The effect of ethni̇c i̇denti̇ty on the poli̇ti̇cal preferences: An empi̇ri̇cal study i̇n the town of the provi̇nce of Kars Kağızman on the 2009 Local Electi̇on results
  1. Tez No: 363011
  2. Yazar: CEMAL IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ NİŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
Etnisite terimi, gerek dünyada gerekse Türkiye?de sosyal bilimlerde kimlik araştırmaları söz konusu olduğunda, gittikçe artan bir yoğunlukta anahtar kavram olarak kullanılmaktadır. Etnisite kavramının sınırlarının belirlenmesi, etnisite ile siyasal tercihler arasındaki ilişkinin ortaya konulmasını amaçlayan bu çalışmada, konu öncelikle teorik olarak ele alınmış; kavramsal sınırlar belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra ise kavramın Eski Yunan?dan günümüze Batı?daki; Osmanlı?dan günümüze Türkiye?deki gelişimi tarihsel, toplumsal, siyasal ve düşünsel faktörler bağlamında değerlendirilmiştir. Etnik kimlik, yerel bağlılıkların modernleşme ve ulus devletle birlikte ortadan kalkacağına yönelik düşüncelerin zayıfladığı; 1960?lı yıllardan sonra ise etnik ve yerel bağlılıkların giderek güçlendiği, günümüzde seçmen tercihlerinin şekillenmesinde son derece önemli bir faktör olarak ortaya çıktığı Kars ili Kağızman ilçesinde yapılan alan araştırmasıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan alan araştırmasında Kağızman ilçesi örneğinde birçok değişkenin yanında etnisite faktörünün de siyasal tercihlerin şekillenmesinde etkiliolduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Etnisite, Etnik Kimlik, Ulus Devlet, Osmanlı Devleti, Türkiye, Siyasal Tercihler, Kağızman
Özet (Çeviri)
The term, etnicity, is used increasingly as a key concept not only in Turkey but also in the world when inquiries of identity are disscussed at social sciences. In this study which aims to determine the confines of etnicity and the relationship between the political choices and etnicity, the topic is disscussed theoretically at first and conceptual confines are tried to be determined. Later, the development of the concept from ancient Greece to today?s West and from Ottomon to today?s Turkey is evaluated with historical, social, political and intellectual contexts. After the years of 1960s in which the ideas related with disappearing of etnic idenfication and local commitment by means of modernity and nation are weakened, icreasing strenght of etnic and local commitment is tried to be introduced as an important factor in today?s voter choices with the studies that are examined in Kars, Kağızman. KEY WORDS: etnicity, etnic identification, nation state, otoman empire, Turkey, Political choices, Kağızman