Pr1-xGdxCo4Si (0 ≤ x ≤ 1) bileşiklerinin manyetik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the magnetic properties of the Pr1-xGdxCo4Si compounds
  1. Tez No: 363020
  2. Yazar: KERİM BÖYÜKATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE KERVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde, tek fazlı Pr1-xGdxCo4Si (x=0, 0.2, 0.4, 0.6, 0.8 ve 1.0) bileşiklerinin kristal yapısı ve manyetik özellikleri incelenmiştir. X-ışını analizleri, bileşiklerin P6/mmm uzay grubu ile hegzagonal CaCu5 tipi yapıya sahip tek fazlı olarak kristallendiğini göstermektedir. Pr yerine Gd ilavesi birim hücre parametreleri a ve c'nin ve birim hücre hacmi V'nin azalmasına sebebiyet vermiştir. Manyetik ölçümler tüm numunelerin Curie sıcaklığının altında manyetik olarak düzenlendiğini göstermiştir. 4.2 K'de doyum manyetizasyonu x=0.6'lık Gd ilavesine kadar azalmakta, daha sonra artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The crystal structure and magnetic properties of single phase Pr1-xGdxCo4Si compounds with x= 0, 0.2, 0.4, 0.6, 0.8 and 1.0 have been investigated. X-ray analysis reveals that the compounds crystallize as a single phase having the hexagonal CaCu5-type structure with the space group P6/mmm. The substitution of Gd for Pr causes a linear decrease of the unit-cell parameters a and c, and the unit-cell volume V. Magnetic measurements indicate that all samples are ordered magnetically below the Curie temperature. The saturation magnetization at 4.2 K decreases upon the Gd substitution up to x=0.6, and then increases.