İlköğretim okulu müdürlerinin eğitim-öğretim ve yönetime ilişkin yeterliklerinin sınıf ve branş öğretmenleri tarafından değerlendirilmesi (Ankara ili örneği)
  1. Tez No: 63211
  2. Yazar: VEYSİ DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Eğitim Yönetimi alanında son yıllarda birçok bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Bu bilimsel çalışmalarla ortaya konan yeterliliğe dayalı yönetici yetiştirme yaklaşımının yönetim alanı için ümit verici olduğu söylene- bilir. Yeterlik bir kişiye görevlerinin gerektirdiği rolleri oynayabilme gücü kazandıran özelliklerin varlığı olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırmada ilköğretim okulu müdürlerinin eğitim-öğretim ve yönetimle ilgili görevlerini yerine getirmedeki yeterliliklerinin öğretmenlerin değerlendirmeleri- ne göre belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma tarama modelindedir. Konu ile ilgili literatür taranmış, ilk- öğretim okulu müdürlerinin, görevlerini yerine getirmedeki mevcut ye- terliliklerine ilişkin öğretmen görüşleri, geliştirilen anket ile belirlenmiş- tir. Araştırmada anket yoluyla toplanan bilgilerin, SPSS Paket programı kullanılarak istatistik! anilizleri yapılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde ve t testi kullanılmıştır. Grupların görüşleri arasındaki manidarlık düzeyi olarak 0.01 ve 0.05 benimsenmiştir. Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir: 1. Eğitim öğretim alanında sınıf öğretmenleri ilköğretim okulu müdürlerini“çok az”, branş öğretmenleri“kısmen”yeterli görmektedirler. 2. Sınıf ve branş öğretmenlerinin, ilköğretim okulu müdürlerinin, eğitim-öğretim alanındaki yeterlilikleri konusundaki görüşleri arasında, 0.01 düzeyinde manidar bir farklılık bulunmuştur. 3. Yönetim alanında sınıf ve branş öğretmenleri, ilköğretim okulu müdürlerini“kısmen”yeterli görmektedirler. 4. Yönetim alanında sınıf ve branş öğretmenlerinin görüşleri arasında manidar bir farklılık görülmemiştir. 5. İlköğretim okulu müdürlerinin yönetim alanında daha yeterli olduğu sonucuna varılmıştır. 6. Ankette belirtilen yeterlik alanları ile ilgili sorulardan biri hariç iiiöteki sorularda ilköğretim okulu müdürlerini, branş öğretmenleri sınıf öğretmenlerine oranla daha yeterli görmektedirler. İlköğretim okulu müdürlerinin eğitim-öğretim ve yönetime ilişkin yeterlik alanlarından denek görüşlerine göre en yetersiz oldukları alanlar şunlardır: Eğitim-Öğretime İlişkin; a) Sınıf öğretmenlerine göre 11. anket sorusunda belirtilen“Eğitim-öğretim etkinliklerinde öğrencilerin bireysel farklılıklarının dikkate alınması konusunda öğretmenlere rehberlik etme”(deneklerin % 45'i ilköğretim okulu müdürlerini yetersiz görmüş). b) Branş öğretmenlerine göre, 4. anket sorusunda belirtilen“öğrencilerin boş zamanlarını faydalı bir biçimde değerlendirebilecekleri sosyal imkanları sağlama”(deneklerin % 31.4'ü ilköğretim müdürlerini yetersiz görmüş) alanları olmuştur. Yönetime İlişkin ise; Sınıf ve branş öğretmenleri 27. anket sorusunda belirtilen“ödül ve ceza yöntemlerini verim ve morali yükseltecek biçimde uygulayabilme”yeterli alanı olmuştur (Deneklerin; sınıf öğretmenlerinde % 33.6, branş öğretmenlerinde % 24.1'i yetersiz görmüş. Branş öğretmenlerinin görüşlerinin sınıf öğretilenlerine oranla ilköğretim okulu müdürlerinin lehin- de olmasının birtakım sebeplerinin olduğu düşünülebilir. Bunlar: 1. Branş öğretmenlerinin kendilerini, sınıf öğretmenlerinden üstün görme anlayışları, 2. Planlama (Yıllık, ünite ve günlük) konusuna pek olumlu bak- mamaları, 3. Okul müdürlerine bakış açıları ve beklentileri, 4. Branş öğretmenlerinin dersimi veririm giderim anlayışı içinde olmaları, 5. Branş öğretmenlerinin ilköğretim okulu müdürleriyle pek görüşmemeleri, 6. İlköğretim okullarının birinci ve ikinci kademe öğrencileri, öğretmenleri ve bu kurumu yöneten yöneticilerin bu okulları bir bütünlük içinde algılamamaları. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY A number of scientific studies have been done in recent years in the field of Education Administration. It could be said that the educa- tors improvent approac, which is based on the competence, derived from those studies are very promising for the field of administration. Competence can be defined as the existence of one's ability or power to play the roles given by his/her responsibilities. In this study, the evalu- ation of the competencies of elementray school principals to fulfill their responsibilities in education, teaching, and administration are based on teachers's evaluation. This research was carried out using scanning model. The related literature has been searched, and a newly developed questionnaire was used for this study in order to evaluate the competencies of the elemen- tary school principals on wheter they are able to fulfill their responsibili- ties. The SPSS package program was used for statistical analysis of the data which was gathered through the questionnaire. Arithmetic mean, standard deviation, and t test were used for the statistical analysis. The significanse between the opinions of the two groups was accepted 0.01 and 0.05. The following results were found from this research: (1) In the fields of education and teaching, the elementary school class teachers found the principals not satisfactory while the subject matter teacers find them as partially satisfactory in fulfilling their res- ponsibilities. (2) The significance between the opinions of the class teacers andsubject matter teachers about the elementary school principals level of competencies in the fields of education and teaching was found 0.01. (3) The class teachers and subject matter teachers found the prin- cipals partially stisfactory in performing their administaritve tasks. (4) There was no significant difference found between the opinio- nus of the class teachers and subject matter teachers about the compe- tencies of the principals in their administrative tasks. (5) It was found that the elementary school principals performan- ces were better in the field of administration. (6) Except one fo the questions concerning the prencipals compe- tencies, the majority of the subject matter teachers found the elemen- tary school principals as satisfactory while the class teachers found them less satisfactor. vi