Critical analysis of the Republican People Party's EU policy
Cumhuriyet Halk Partisi AB politikasının eleştirel analizi
- Tez No: 363339
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN GÜMRÜKÇÜ, PROF. DR. WOLFGANG VOEGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AB-Türkiye ilişkileri kapsamında, Cumhuriyet Halk Partisi'nin AB politikası iki genel başkan liderliği altında incelenmiştir: Baykal ve Kılıçdaroğlu. Avrupa bütünleşmesi ve AB-Türkiye ilişkilerinden özetle bahsedildikten sonra, CHP'nin tarihi gelişimi ve parti ideolojisi tartışılmıştır. Bugün kendini Avrupalı bir sosyal demokrat parti olarak tanımlayan CHP, aslında Baykal döneminin sonuna kadar gelenekselci, otoriter ve milliyetçi tutumundan vazgeçmemiştir ve bir çok konuda AB'ye şüpheci yaklaşmıştır. Fakat, Kılıçdaroğlu döneminde partinin daha yeşilci, alternatif ve özgürlükçü bir çizgiye kaydığı öne sürülmüştür. Buna bağlı olarak, partinin ilk once AB kuşkuculuğunda bir değişiklik olup olmadığı araştırılmış ve bazı endojen (AB konusunda ulusal fayda hesapları) faktörler dışında, partinin politik tutumunun pek de değişmediği kanısına varılmıştır. Böyle bir sonuca vardıktan sonra, araştırma CHP'nin AB şüpheciliğinin eleştirel analizi ile devam etmektedir. Bir çok endojen ve tüm egzojen (AB'nin Türkiye'nin üyeliği konusunda ilaveten getiridiği koşullar) faktörlerle alakalı, partinin eleştirel politik tutumunun tutarlı ve hukuki dayanağının olduğu ortaya koyulmuştur. En son varılan noktada, sonuçlar gösteriyor ki partinin gözünde AB pragmatik anlamda meşruluğunu yitirmiştir. Bu ise, AB sponsorluğunda yapılan reformaların iktidar partisi AKP'nin otoritesini artırması, AB'nin koyduğu ekstra koşullarla Türkiye'ye ikinci sınıf üye muamelesi yapması ve müzakerelerin açık bir tarihe ertelenmesiyle yakından alakalıdır.
Özet (Çeviri)
Under the scope of EU-Turkish relations, the EU stance of the Republican People's Party has been scrutinized under the two party leaders: Baykal and Kılıçdaroğlu. After giving basic information on rotation of the EU-Turkish relations, the CHP's historical development and party ideology have been discussed. It is argued that the CHP classifying itself as a European social democratic party today, until recently under Baykal's leadership has maintained its traditionalist, authoritarian and nationalist (TAN) feature and employed a euro-skeptic stance in several cases. However, it is claimed that under Kılıçdaroğlu's leadership, the party has gained a more green, alternative and libertarian (GAL) identity. With respect to this, first it has been researched that if the party's euro-skeptic stance has changed, and respectively it has been found out that except for some endogenous factors (national cost benefit calculations regarding the EU membership), the party's hard line stance has not been influenced with this shifting of the party ideology. After arriving to this point, the research continues with the critical analysis of this euro-skeptic stance of the CHP. Under most of endogenous and all of exogenous (EU's extra conditionality regarding Turkey's membership) factors, the critical stance of the party seems to have valid and legitimate ground. At the end, the results show that the EU's pragmatic legitimacy has eroded in the eye of CHP. This is founded to be related with the effects of EU-led reforms increasing governing party AKP's authoritarianism and the EU's extra conditionality treating to Turkey's membership as a 'second class' membership and prolonging the accession period to an open date.