The EU's security of energy supply and Turkey's accession:Turkey's role as a potential energy hub for the EU
AB'nin enerji arz güvenliği ve Türkiye'nin üyelik süreci:Türkiye'nin AB için potensiyel enerji hub olma rolü
- Tez No: 363348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANEM ÖZER, PROF. DR. STEFAN COLLIGNON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezin amacı, AB enerji arz güvenliği bağlamında Türkiye'nin rolünü ve AB'ye üyelik sürecine etkisini analiz etmektir. Bu bağlamda deneysel yöntem kullanılarak istatistiki verilerden ve geniş kapsamlı literatür araştırmasından yararlanılmıştır. AB'nin kendi enerji arzını sağlama konusunda ciddi sorunlarla karşılaştığı, siyasal olarak istikrarsız bölgelere yüksek derecede bağımlı olduğu gözlemlenmiştir. Enerji güvenlik teorisi; AB enerji güvenliğinin en iyi şekilde ulusüstü seviyede tanımlandığını göstermiştir. Sonuç olarak, komşu transit ülkeleri de içeren enerji politikaları ve stratejileri AB'nin güçlü bir ortak politikaya ihtiyacını bariz bir şekilde gündeme getirmektedir. Bu gereksinimlerin resmi AB belgelerinde de açıkça belirtilmesine rağmen; AB, enerji konusunda kolektif bir eylem gerçekleştirememektedir. Bu araştırmada, jeostratejik konumu itibariyle Türkiye'nin, potansiyel enerji hubu olarak AB'nin enerji arz güvenliğine katkı yapabileceği belirtilmektedir. Diğer taraftan, Türkiye iç ve dış kaynaklı bir çok sorunla yüzleşmek zorundadır. Türkiye'nin gerçek anlamda enerji hubu olma arzusu da bu nedenle kısa vadede ulaşılacak gibi görünmemektedir. Buna rağmen, Türkiye-AB enerji işbirliği özellikle önemli boru hattı projeleriyle devam etmektedir. Öte yandan, bu tezde AB ile enerji arz güvenliği alanında işbirliği ve Türkiye'nin üyelik sürecinin ilerleme süreci arasında olumlu herhangi bir ilişkiye rastlanmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze the EU's security of energy supply, Turkey's role in this regard and the effect of this relation on the Turkish EU accession process. To this end, the research was carried out by using empirical data from energy statistics, in addition to a broad literature review. The thesis finds that the EU faces considerable challenges in securing its energy supply, most notably due to its high import-dependency on a number of politically unstable regions. Applying theories of energy security, it is shown that in the European context, energy security is best defined on a regional level. Consequently, there is a strong need for common European energy policies and strategies that include neighboring energy transit countries. While these are properly defined in official EU documents, there is a lack of implementation due to collective action problems. Concerning the role of Turkey, the thesis finds that Turkey has an extraordinarily important geostrategic position as a potential regional energy hub, with the potential of improving the EU's security of energy supply. At the same time, Turkey faces many domestic and external challenges and still has a long way to go to become a real energy hub. Nonetheless, EU-Turkey cooperation on energy security is advanced, notably in the view of major pipeline projects. However, this thesis does not find evidence for a link between cooperation in the field of energy security and progress in the overall accession process, for which prospects generally remain negative.