Turizm sektöründe fiyatlandırma stratejilerinin incelenmesi: Güneydoğu Anadolu Bölgesi örneği
The investigation of pricing strategies: Example of Southeastern Anatolia Region
  1. Tez No: 363375
  2. Yazar: MURAT KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN İNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Fiyatlandırma, gelir özelliği olan ve karlılığı sağlayan önemli bir pazarlama karması elemanıdır. Günümüzde birçok sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de fiyatlandırma problemlerinin yaşandığı bilinmektedir. Fiyatlandırma stratejileri güç ve karmaşık bir süreç sonunda belirlenmektedir. Turizm işletmelerinde tüketicilerin satın alma kararını verirken dikkate alınan önemli faktörlerden bir tanesi ürünün fiyatı olmaktadır. Bu bağlamda turizm işletmeleri, hedef ve amaçları ile uyumlu fiyatlandırma stratejisini belirleyip uygulamaları gerekmektedir. Turizm işletmelerindeki ürünlerin talep görebilmesi, kalitesi hakkındaki algılar, fiyatlandırma stratejilerinden etkilenmektedir. Turizm sektörünün dinamik yapısı ve yaşanmakta olan yoğun rekabet ortamı, belirlenecek olan fiyatlandırma stratejilerinin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Fiyatlandırma stratejileri işletmeyi karlılığa ulaştırabilecek önemli bir stratejik araç olarak değerlendirilmelidir. Çalışma kapsamında, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan 4 ve 5 yıldızlı otellerin fiyatlandırma stratejileri keşfedici araştırma yöntemi ile incelenmiştir. Araştırma bulgularının istatistiksel analizleri neticesinde; otellerin fiyatlandırma stratejilerinde maliyetlerin önemli yer tuttuğu ve yüksek karlılık bırakılacağı düşünülen turizm türleri olarak kültür ve yeme-içme turizmini önemsedikleri görülmüştür. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde faaliyet gösteren otellerin, 2012 yılı ortalama oda fiyatlarının 118 TL, ortalama doluluk oranının ise %40 olduğu yapılan çalışma neticesinde tespit edilmiştir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde turizm faaliyetlerinin artması için marka kent olarak öne çıkarılabilecek olan illerin önem derecelerine sıralamasında, 1. sırada Gaziantep, 2. sırada Diyarbakır, 3. sırada Mardin ilinin gösterildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pricing which has revenue feature is an important marketing mix factor providing profitability. Nowadays it is known that as well as many industries pricing problems are also experienced in tourism industry. Pricing strategies determined at the end of a difficult and complex process. The product price is one of the important factors taken into consideration by consumers in deciding the product purchase in tourism enterprises. In this respect, tourism enterprises have to determine and carry out pricing strategies compatible with the goals. The demand of products, perceptions about the quality in tourism enterprises are affected from the pricing strategies. The dynamic nature of tourism industry and intense competition once again reveals the importance of pricing strategies which will be determined. Pricing strategies should be considered as an important strategic tool in providing profitability for enterprise. With the scope of the study, the pricing strategies of 4 and 5 star hotels in the Southeastern Anatolia Region were examined with exploratory research method. As a result of the statistical analyses of data obtained from the study; costs take an important place in pricing strategies of the hotels and culture and eating-drinking tourisms considered as high profitable tourism types. In addition it has been determined that the average room price of the hotels in Southeastern Anatolia Region is 118 TL and the average occupancy rate is 40%. As a result of the ranking of the cities by the importance rate in come into brand city, Gaziantep showed in the 1st, Diyarbakır showed in the 2nd and Mardin showed in the 3rd place.