Konaklama işletmelerinde en iyi insan kaynakları uygulamalarının örgütsel güvene etkisi: Manavgat örneği
The impact of the best human resources management applications on organizational trust of employees: The case of Manavgat
- Tez No: 363374
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZİM DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Manavgat Bölgesinde yer alan konaklama işletmelerinde çalışan işgörenlerin insan kaynakları uygulamaları hakkındaki değerlendirmelerinin örgüte,yöneticiye ve diğer çalışanlara olan güven duyguları üzerindeki etkisinin araştırılmasını hedeflemektedir. Bu çerçevede yukarıda belirtilen değişkenlerle ilgili bir anket oluşturulmuş ve Manavgat Bölgesi konaklama işletmelerinde çalışan 718 işgörene uygulanmıştır. Elde edilen anketlerden 80 tanesi eksik veri nedeniyle dışarıda bırakılmış ve toplam 638 anket ile analizler gerçekleştirilmiştir. Güvenilirlik analizi bulguları; İnsan Kaynakları Uygulamaları için (Cronbach Alpha 0,966) ve Örgütsel Güven için (Cronbach Alpha 0,902) olarak ortaya çıkmış ve analizlerle hipotezlerimiz test edilmiştir. Oluşturulan hipotezlerin değerlendirilmesinde frekans analizi, t-testi, ANOVA testi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre; Manavgat bölgesi konaklama işletmelerinin insan kaynakları uygulamalarından en çok iletişim, eğitim ve personel güçlendirme konularına önem vermeleri gerektiği tespit edilmiştir; bunun yanında analiz sonuçlarında, işgörenlerin örgüte, amire ve diğer çalışanlara olan güvenlerinin yükselmesinde iletişimin ve personel güçlendirmenin yüksek oranda etkili olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been aiming to search the effects of assessments about human resources practices by the employees on the emotions towards organization, manager, and other employees. For this purpose, a survey has been created containing the variables above and 718 people who work at touristic enterprises located in the Manavgat region filled this questionnaire. 80 questionnaires were excluded due to the missing data and the data were analyzed with 638 questionnaires. Analysis of reliability findings are Cronbach Alpha 0,966 for the human resources applications and Cronbach Alpha 0,902 for organizational trust. And, our hypotheses were tested with the analyses. Frequency analysis, t-test, ANOVA test, and multiple regression analysis were used while evaluating the hypotheses. According to the gathered analysis results, it was determined to pay attention to some branches of human resources practices as communication, education, and employee empowerment at touristic enterprises located in the Manavgat region. Besides, it was clearly seen in the analysis that communication and employee empowerment are higly effective in increasing the trust of employees towards organization, chief, and other employees.