Otellerde sunulan rekreasyon hizmetlerinin müşteri memnuniyetine etkisi
The impact of recreation services on customer satisfaction which are offered at the hotels
- Tez No: 363385
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHİR ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Müşteri memnuniyeti konaklama süresinin uzatılmasına, misafirlerin tekrar gelmelerine ve olumlu ağızdan ağza iletişime neden olması sebebiyle otel işletmeleri açısından önemli bir konudur. Otellerde misafirlere sunulan iyi oda ve güler yüzlü personel gibi hizmetler turistlerin memnun olmaları için yeterli değildir. Bu nedenle oteller ayrıca müşterilere animasyon, spa & wellness, su sporları gibi rekreasyon hizmetleri de sunmaktadır. Ancak bu rekreasyon hizmetlerini konu alan çalışmaların sayısı sınırlıdır. Bu çalışmada amaç, otellerde sunulan rekreasyon hizmetlerinin müşteri memnuniyetine etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, Antalya ilinin Kundu bölgesinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmesi Limak Lara De Luxe & Resort konaklayan ve rekreasyon aktivitelerine katılan toplam 356 yabancı turiste yönelik bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, otellerde sunulan rekreasyon hizmetlerinin (animasyon ve spa & wellness) müşteri memnuniyetini etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Because of the fact that customer satisfaction leads to extended accommodation duration, customers' re-visit and positive word of mouth, customer satisfaction is an important issue in terms of Hotel industry. Services such as a well-designed room and smiling-staff presented are not enough for the customer satisfaction in the Hotels. Therefore, Hotels also to customers offer recreation services such as animation, spa & wellness, water sports etc. However, there are limited research regarding these recreation activities. The aim of this study is to investigate the impact of recreation services on customer satisfaction which are offered at Hotels. For this aim, a survey application has been carried out the a total of 356 foreign tourist who attends recreation activities in five-star Hotel Limak Lara Deluxe&Resort in Kundu, Antalya. The obtained results showed the impact of recreation services such as animation and spa & wellness on customer satisfaction which are offered at the Hotels.