İş ortamının yaratıcılık performansına etkisi: Mutfak çalışanları üzerine bir uygulama
The effect of work environment on creativity performance : Astudy on culinary employees
  1. Tez No: 363384
  2. Yazar: MERVE AYDOĞAN ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN ÇEVİRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yaratıcılık inovasyonun tohumudur. Bu yüzden yaratıcılık, değişim dünyasında işletmelerin hayatta kalmaları için önem vermesi gereken bir kavramdır. Yaratıcılık, özellikle turizm işletmelerinde hizmet tabanlı ürün üretilmesi nedeniyle çok önemli bir rekabet kaynağıdır. Çünkü turizm işletmelerinde tüketiciler hizmetin benzersizliğine, ürün hakkındaki duygusal bağlarına göre bedel öderler. Benzersizlik ve benzersiz ürünlere karşı oluşan duygusal bağlar ancak yaratıcı fikirlerle var olabilir. Son zamanlarda turistler evlerindeki rahatlığın yanında gittikleri bölgenin yerel kültürünü (mutfaklarını, yaşam şekillerini) de tecrübe etmek istemektedirler. Özellikle Alanya gibi kitle turizmi tabanlı hizmet sunan bir bölgede turizm sezonunun uzaltılması için alternatif turizm türlerinin ve turistlere farklı deneyimler kazandıran ürünlerin geliştirilmesi gerekmektedir. İşletmeler yaratıcı çözümlerle sezonluk talebi tüm yıla yayabilirler. Bu çalışmanın amacı Alanya'daki yiyecek içecek işletmelerinin yenilik ve yaratıcılık startejilerine göre çalışanların yaratıcılık performanslarına etki eden iş ortamı değişkenlerini ve bu işletmelerin yönetiminde ve ürün geliştirmesinde yaratıcılık için hangi değişkenlere önem verilmesinin öncelikli olduğunu ortaya çıkarmaktır. Yapılan çalışmada SPSS programına girilen veriler aracılığıyla mutfak bölümünde iş ortamı değişkenlerinin 6 faktöre ayrıldığı saptanmıştır. Bu faktörler;“Örgütsel Teşvik”,“Yöneticinin Teşviği”,“Çalışma Grubu Desteği”,“Özgürlük”,“Kaynaklar”ve“Örgütsel Engeller”Dir. Çalışmanın sonucunda yiyecek içecek işletmelerinin iş ortamı değişkenlerinden özgürlük, çalışma grubu desteği ve örgütsel teşvik faktörlerinin çalışanların yaratıcılık performansına en çok etki eden faktörler olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Creativity is the seed of innovation. Hence, creativity is a concept that organizations have to pay attention to survive. Creativity is, particularly in tourism organizations because of producing service based products, an important source of competition. Because in tourism organizations, the consumers pay for uniqueness of service and their emotional bond for that product. Uniqueness and emotional bond for unique product can only be exist with creative ideas. Recently, tourists, besides the comfort at home, they also would like to experience destination's local culture (their cuisine, life styles). Expecially, in a region that presents mass tourism based service, such as Alanya, alternative tourism types and products which provides different experience to tourists should be developed for extending tourism season. Organizations can extend seasonal demand to whole year with creative solutions. The aim of this study is to discover work environment variables that effect employee's creativity performance and which variables are prior to consider in organizations' management and product development according to food and beverage organizations' strategies for innovation and creativity in Alanya. In this study, by means of SPSS software, it is determined that work environment variables have seperated 6 factor. This factors are“organizational encouragement”,“supervisory encouragement”,“work group support”,“freedom”,“resources”and“organizational impediments”. By the conclusion of the study, it is discovered that freedom, work group support and organizational encouragement are th