Elektriksel deşarj ile iyonizasyonun sterilizasyon etkinliğinin belirlenmesi
Determining the sterilization efficiency of ionization by electrical discharge
- Tez No: 363500
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK TÜTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yüksek gerilime maruz kalan gazın iyonlaşması sonucunda; içerisinde iyon, elektron, uyarılmış atom, foton ve nötr atom veya molekül gibi farklı özellikteki bileşenleri içeren bir iyonlaşmış gaz karışımı oluşmaktadır. Bu oluşan karışım“plazma”olarak adlandırılmakta ve kendine has özellikleri nedeniyle maddenin dördüncü hali olarak kabul görmektedir. Üretilen plazma; hava, sıvı ve yüzey gibi ortamların temizlenmesi ve sterilizasyonunda kullanılabilmektedir. Oda sıcaklığında ve atmosferik basınçta çalışılabilmesi, kimyasal ve toksik madde kullanımı gerektirmemesi, kısa sürelerde yüksek mikrobiyal indirgeme sağlayabilmesi, steril edilecek malzemeye zarar vermemesi gibi nedenlerle iyonizasyon uygulamaları geleneksel yöntemlere iyi bir alternatif olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of ionization of the gas which exposed to high voltage; an ionized gas mixture that contain compounds with different characteristics such as ions, electrons, excited atoms, photons and neutral atoms or molecules is formed. This resulting mixture is called as“plasma”and due to its unique features it is considered as the fourth state of matter. Formed plasma; may be used for cleaning and sterilization of environments such as air, liquids and surfaces. Ionization applications may be a good alternative against conventional methods because it is possible to operate at room temperature and atmospheric pressure, they do not require additional use of chemical and toxic substances and do not damage the contaminated material and also can provide efficient microbial reduction in short time.