Uluslararası göçün kent üzerindeki etkilerinin sinemada temsili: Türkiye-Almanya örneği
The cinematic representation of the international migration effects on the city: The case of Turkey-Germany
- Tez No: 363622
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE IŞIL HACIHASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bugünün küresel dünyasında, uluslararası göçmenler daha fazla gelir elde etme fırsatını ve daha iyi yaşama şansını elde edebilecekleri büyük kentsel alanlara doğru ilerlemektedirler. Bu çalışmada, uluslararası göçmenlerin ev sahibi ülkede kentsel mekanı nasıl kullandığı ve çoğunlukta oldukları kentin izole alanları ile kurdukları ilişki, uluslararası göçün sonuçlarının bir parçası olarak ele alınmaktadır. Kültürel değerler ve kentsel ölçekte meydana gelen fiziksel değişimler önemli etkiler olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda, Almanya'da yaşayan Türk göçmenler örnek olarak çalışılmış ve Türk göçmenlerin kent üzerindeki etkileri, sinema filmlerinin okunması üzerinden elde edilmiştir. Filmlerin kültürel ve mekânsal analizi, Almanya'da yaşayan Türk göçmenlerin kültürleri ile birlikte kentsel mekan dönüşümlerine neden olduğu ve bu durumun sinemada ifade bulduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's global world, international migrants are increasingly heading towards large urban areas, where they have more income-earning opportunities and better life chances. In this study, the migrants' way of life in the urban areas of host countries and their relation with the isolated zones of the cities have an important role as part of international migration. The effects of cultural values and the physical changes occuring in the urban scale became one of the siginficant migration results. In this context, Turkish migrants residing in Germany were taken into consideration and the Turkish migrants' effects on the city is examined by the way of cinema film readings. The cultural and spatial analysis of films realize that Turkish migrants living in Germany have been created direct interactions on the transformation of the city in the terms of culture and urban spaces, that has found expressions in the works of art like cinema.